avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate mariabogescu

Activitate mariabogescu

Buna seara! In 11.03.2020 mi s-a eliberat dosarul pt scoala de soferi cat. B. In 13.07.20 am fost declarata admis la proba teoretica, iar programarea pt traseu mi-a fost facuta pe 02.12.2020. Pe 01.12.20 am fost confirmata pozitiv cu Covid, am stat in izolare deci, nu m-am putut prezenta la examen. In data de 22.12.20 m-am prezentat pt a ma reprograma la traseu si am fost programata pt data de astazi 18.03.21. Din pacate, am picat examenul. Stiu ca din cauza suspendarii activitatii perioada de valabilitate a dosarelor s-a prelungit. As dori sa stiu pana cand este valabil dosarul meu avand in vedere ca, teoretic, acesta a expirat in 11.03.21 si daca mai am dreptul sa ma reprogramez pt a sustine examenul, daca primul loc disponibil pentru al sustine este disponibil abia in luna august 2021. Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj


Cornel Vasile a scris:

Cand a fost dat afara de la locul de munca si cu ce articol?


26.07.2018 a fost ultima zi de muncă si i s-a desfacut contractul conf. art 65 alin 1. Multumesc!
Buna ziua! In urma disponibilizarii de la mina, sotul meu a beneficiat timp de 22 de luni (din ian 2017) de venituri de completare. In primele 6 luni a si lucrat (a beneficiat si de 50% din venitul de compl.) dupa care a fost dat afara de la locul de munca fara a putea beneficia de somaj. In luna noiembrie se opreste acordarea acestor venituri de completare. Intrebarea mea este daca sotul poate obtine din noiembrie indemnizatie de somaj daca nu isi gaseste un loc de munca?
Buna ziua! Baietelul meu este nascut in 20.06.17. In 19.04.19 urmeaza sa incep munca pt a putea primi stimulentul de insertie. As dori sa stiu daca tatal poate beneficia de 2 luni de ccc (19.04-20.06.19), daca acesta are lucrate 24 de luni anterioare nasterii copilului. A fost astazi tatal sa depuna actele pt 2 luni de ccc si i s-a spus ca nu poate beneficia decat de 1 luna (luna tatalui), dar eu stiam ca are dreptul la cate luni doreste atata timp cat mama se intoarce la serviciu. Multumesc!
Buna ziua! Baietelul meu este nascut in data de 20.06.17. In 15 aprilie 2019 as dori sa incep munca pt a primi cei 650 lei, stimulent de inseratie, iar tot de atunci tatal doreste sa intre in ccc pt 2 luni, adica pana in 20.06.19. In momentul de fata singurul venit al tatalui este din plati compensatorii(fara somaj) deoarece a plecat cu ordonanta de la mina. As dori sa stiu: in cazul in care tatal intra in ccc, pt cele 2 luni, i se taie ceva din venitul de completare sau il primeste integral cu tot cu indemnizatie? Multumesc!