avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua! In urma disponibilizarii de la mina, sotul meu a beneficiat timp de 22 de luni (din ian 2017) de venituri de completare. In primele 6 luni a si lucrat (a beneficiat si de 50% din venitul de compl.) dupa care a fost dat afara de la locul de munca fara a putea beneficia de somaj. In luna noiembrie se opreste acordarea acestor venituri de completare. Intrebarea mea este daca sotul poate obtine din noiembrie indemnizatie de somaj daca nu isi gaseste un loc de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 11 Octombrie 2019
Cand a fost dat afara de la locul de munca si cu ce articol?
Ultima modificare: Joi, 10 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Cand a fost dat afara de la locul de munca si cu ce articol?


26.07.2018 a fost ultima zi de muncă si i s-a desfacut contractul conf. art 65 alin 1. Multumesc!
Nu cred ca mai poate beneficia de somaj ... avea la dispozitie 12 luni de la data incetarii c.i.m. sa depuna actele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea contractului de munca ioan-s ioan-s desfacerea contractului de munca disciplinar duce si la pierderea dreptului de a primi salariul pe ultima luna lucrata si la lichidarea celorlalte drepturi, de ... (vezi toată discuția)
Somaj constantindana constantindana In conditiile desfacerii C.I.M. prin demisie, a unei pauze in activitate de aproximativ 2 luni , a unei noi angajari la alta firma , care sunt conditiile ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizația pentru cresterea copilului Persidaalexandra Persidaalexandra Buna as vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizația pentru cresterea copilului daca am fost asistent personal după o persoană cu dizabilitati timp de ... (vezi toată discuția)