Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua! In urma disponibilizarii de la mina, sotul meu a beneficiat timp de 22 de luni (din ian 2017) de venituri de completare. In primele 6 luni a si lucrat (a beneficiat si de 50% din venitul de compl.) dupa care a fost dat afara de la locul de munca fara a putea beneficia de somaj. In luna noiembrie se opreste acordarea acestor venituri de completare. Intrebarea mea este daca sotul poate obtine din noiembrie indemnizatie de somaj daca nu isi gaseste un loc de munca?
Cand a fost dat afara de la locul de munca si cu ce articol?
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Cand a fost dat afara de la locul de munca si cu ce articol?

26.07.2018 a fost ultima zi de muncă si i s-a desfacut contractul conf. art 65 alin 1. Multumesc!
Nu cred ca mai poate beneficia de somaj ... avea la dispozitie 12 luni de la data incetarii c.i.m. sa depuna actele