avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate bronfulici

Activitate bronfulici

Buna ziua! Doresc sa legalizez un garaj construit din placi osb , fara fundatie.

Raspunsul primariei este "legalizare garaj nu se avizeaza favorabil deoare nu este respectat:
- aliniamentul stradal, retragerea fata de limita laterala a parcelei si nu pot fi asigurate retragerile cladirilor pentru a permite interventia mijloacelor de stingere a incendiilor"

Intrebarile mele sunt"
- unde gasesc in legislatie aliniamentul stradal ce trebuie respectat
- cum pot face legalizareaavand in vedere raspunsul primariei?

Multumesc,
Buna ziua,
La 31.12.2019 realizam a doua reevaluare pentru o imobilizare corporala - societate platitoare de impozit pe profit. Avem urmatoarea situatie:
Valoare contabila 31.12.N lei 15,000.000
Surplus din reevaluare lei 8.000.000
Valoare justa N lei 23,000.000
Amortizare cumulata N+N+1 lei 9,000.000
Valoare contabila neta N+1 lei 14,000.000
Valoare justa reevaluare la N+1 lei 11.000.000
Diferenta negativa din reevaluare lei 3.000.000
Sold cont 105 "Rezerve reevaluare" lei 5.000.000
Intrebare: Avand o depreciere a activului cu 3 mil lei, amortizarea calculata la noua valoare de 11 mil lei este deductibila fiscal? Daca nu, la ce valori calculez amortizarea contabila si cea fiscala?
Operand in contul 105 scaderea de 3 mil ce se va intampla cu soldul de 2 mil lei ramas? Daca se trece pe cheltuiala, este nedeuctibila fiscal?
Ce se intampla cu sumele transferate pana la reevaluare in contul 1175?

Multumesc
Răspuns la discuția CAEN
Multumesc pentru raspuns. In cazul acesta este necesara casa de marcat? Firma lucreaza cu alte societati comerciale, nu vinde piese sau presteaza servicii la personae fizice.
Discuție CAEN
Buna ziua. O societate comerciala are ca obiect de activitate achizitia de piese Utilaje si montarea acestora pe tractoare. persoana care realizeaza aceste activitati este administratorul avand specializarea de inginer auto. Ce CAEN principal / secundar este potrivit pentru aceasta societate? Multumesc
Răspuns la discuția Punere sub interdictie
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua, care sunt etapele punerii sub interdictie. O am pe bunica mea cu dementa si vreau sa solicit instantei numirea mea ca si curator. Dupa ce am hotararea de punere sub interdictie pot instraina un imobil unde suntem coproprietare amandoua? Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc frumos
Discuție Succesiune
Buna ziua. Mama si bunica detin in urma succesiunii dupa bunicul , in coproprietate doua apartamente. Mama are o cota de 3/8 iar bunica 5/8 din cele 2 immobile. Mama a decedat in urma cu 5 luni, urmeaza sa deschid succesiunea. Bunica este in viata, dar se afla intr-un centru de batrani cu dementa severa si imobilizata la pat. Eu sunt unicul mostenitor. Mama a divortat de tatal meu, ea a fost singurul copil al bunicilor, iar eu singurul copil la parinti. Intrebarea mea este: dupa ce se finalizeaza succesiunea dupa mama, ce sanse sunt sa vand unul dintre apartamente ? Subliniez ca bunica este in stare de dementa avansata. Multumesc