avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters55279

Activitate ContSters55279

Cred ca nu trebuie neglijat nici modul in care se fabrica stampilele. Un exemplu din experienta personala:
Lucram la un notar public si biroul avea nevoie de o noua stampila pentru ca cea in uz era deteriorata. Cu continutul stampilei imprimat pe o bucata de hartie m-am dus la un magazin in care se fabricau stampile si intr-o ora am avut sigiliul nou nout. Nu mi s-au cerut niciun fel de date personale si niciun fel de imputerniciri sau autorizatii. Au cerut doar datele necesare intocmirii facturii, pe care le-as fi putut obtine din mii de surse.
Asa cum au scris mai multi participanti la aceasta discutie, ceea ce este cu adevarat necesar, este SA LUAM ATITUDINE si sa nu ne mai facem probleme de genul "acum nu am timp de asta" cand raspunsul la "de ce?" este "intrebati la cutare persoana mai sus-pusa" !!!
Foarte simplu spus: Avocatnet inseamna informare - comunicare - prietenie. Restul vine de la sine - respectul, increderea, amabilitatea, atentia etc.

FELICITARI si MULTUMIRI tuturor celor care au contribuit la realizarea proiectului si la continuarea lui: administratori, consultanti, moderatori, voluntari, utilizatori !!!! =D>:love2::yeah:
Răspuns la discuția clauza de neconcurenta
Multumesc pentru raspunsuri !
O noua intrebare: avand in vedere exprimarea din art.21 din Codul muncii - "părţile pot negocia şi cuprinde" - mai are vreo valabilitate clauza de neconcurenta daca in textul ei nu se precizeaza sub nicio forma vreo indemnizatie (adica nu se ofera NIMIC in contul obligatiei adusa prin clauza respectiva) ?
Pentru angajator, cand include o clauza de neconcurenta in contractul individual de munca, in ce masura este obligatorie specificarea unei indemnizatii ?
Din codul muncii reiese ca este o conditie a valabilitatii clauzei dar sunt unele pareri contradictorii.
:-/
=D>
Cred ca ar fi mai usor de cautat un consultant daca ar fi asociate culorile campurilor cu precentajul cu domeniile in care se ofera consulanta.
Imi spuneti va rog unde sa caut pentru textul oficial privind scutirea de plata pentru recodificare. multumesc !