avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2016 soluții astăzi
Forum Activitate Serbanescu Florin

Activitate Serbanescu Florin

Buna seara
As dori sa aflu de unde obtin o adeverinta privind vechimea in munca, necesara la dosarul de pensionare, daca firma respectiva si-a incetat activitatea ? Firma se numeste SAMTRONIC SA Constanta
Va multumesc
Buna ziua,
Din cate am inteles, plafonul de 25.000 euro se aplica incepand cu veniturile din 2023. Daca in anul 2023 se depaseste plafonul de 25.000 euro/an atunci incepand cu anul 2024 (anul fiscal urmator) exista obligatia trecerii la impozitarea in sistem real. In acest caz, in anul 2023 impunerea se face la norma de venit, iar in anul 2024 impunerea se face in sistem real.
Eu in anul 2022 am obtinut cca 45.000 euro (fiind pe norma de venit) si probabil ca in 2023 voi obtine 45.000 - 50.000 euro. In declaratia care trebuie depusa pana in 2022 daca declar ca voi obtine 50.000 euro in decursul anului 2023, nu voi fi trecut la sistem real inclusiv in anul 2023?
Am un PFA pe care lucrez in IT (in sistem remote) cu o firma din UE. In acelasi timp sunt si salariat cu program complet (8h) la o alta firma din Romania. Exista posibilitatea ca activitatea din PFA sa fie considerata activitate dependenta, pentru ca pe PFA am un singur client, sau faptul ca lucrez si ca salariat la o alta firma imi asigura considerarea activitatii PFA ca fiind independenta?
Buna ziua,
O persoana a beneficiat de scutire la plata impozitului pe locuinta in calitate de URMAS al beneficiarului legii 189/2000, iar acum cateva zile i-a venit notificare de la SPIT Constanta ca are de platit impozit retroactiv pe cca 3 ani in urma. Este legal asa ceva?
Explicatia a fost ca in conformitate cu codul fiscal din 2016, sotia supravietuitoare nu mai beneficiaza de aceasta scutire. In plus aceasta plata retroactiva a venit si cu dobanzi penalizatoare, in conditiile in care persoana respectiva si-a platit in fiecare an impozitele in conformitate cu instiintarea sosita de la SPIT, deci practic, de buna credinta, se stia cu toate datoriile achitate.
Multumesc.
Daca gaseam raspunsul in contract nu mai postam aici. Contractul prevede obligatii fata de clientii prezentati de respectiva agentie imobiliara. Cum dovedesc in instanta eu ca respectivii clienti nu au fost prezentati de agentie, respectiv cum pot dovedi ei ca mi-au prezentat repectivii clienti ?
Daca am incheiat un contract cu o agentie imobiliara pentru vanzarea unui imobil catre o firma (X), iar tranzactia nu se mai realizeaza, dar dupa o perioada de timp se face vanzarea catre o alta firma (Y), recomandata de catre un angajat al primei firme (X), fara implicarea agentiei imobiliare, vanzatorul mai datoreaza comision acestei agentii? (Mentionez ca singurele intalniri in prezenta reprezentantilor agentiei imobiliare au fost cele cu firma X)