avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate neamtzu

Activitate neamtzu

Va salut si va multumesc pentru timpul acordat citirii problemei mele.

Am sa incerc sa descriu problema succint, desi nu cunosc exact toate datele.

Cetateanul X a avut o firma, pe care nu a mai folosit-o in ultimii 6-7 ani (in sensul de bani rulati, activitate efectiva sau profit), insa rapoartele contabile au fost depuse la timp si impozitul platit la zi.

Ca bunuri, firma detine un teren si o constructie rezidentiala.

Cetateanul X a decedat anul trecut, iar catatenii Z si Y, ca mostenitori legali, au trecut firma pe numele lor (nu stiu exact care a fost procedura, insa in momentul de fata detin firma 50/50).

Cetatenii mostenitori vor sa gaseasca cea mai usoara si putin costisitoare metoda prin care pot vinde terenul si casa.

Ce nu-mi este clar:
- ce se plateste in cazul in care vanzarea s-ar face "de pe firma"? Ce variabile pot exista aici, care ar putea influenta valoarea taxelor si comisioanelor (valoare tranzactie, statut firma, etc)?
- s-ar putea sa ma insel, insa in baza legii in vigoare, daca firma nu a mai trecut pragul de platitor de TVA in ultimul an fiscal, a fost automat trecuta ca si neplatitoare de TVA, in baza rapoartelor contabile, ori, trebuia sa faca cineva acest demers? Conteaza statutul de platitor de TVA in cazul unei tranzactii?
- cum s-ar putea scoate acele bunuri din patrimoniul firmei? firma se poate inchide sau dizolva prin orice metoda, nu mai este de folos nimanui.

Daca este cineva dispus sa ma ajute, rog sa-mi trimita mesaj cu mai multe detalii, printre care si onorariul.

Multumesc!

Răspuns la discuția Cumparare bitcoin pe firma
Multumesc pentru raspuns.

Este o firma mica, doamna care se ocupa de contabilitate are o anumita varsta si mi-e oarecum frica sa discut acest subiect cu dansa :)

Presupun ca odata transformati in BTC/alte modene virtuale traseul banilor va fi pierdut :)
Buna ziua.

Cred ca subiectul in cauza nu este inca legiferat in tara noastra, dar poate cineva ma poate ajuta cu o informatie.

As dori sa stiu ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru a cumpara bitcoin cu banii firmei. Procedura de transfer a banilor e simpla - din contul firmei in contul altei banci din Slovenia, dar nu stiu cum ar trebui justificata, poate fi considerata un fel de investitite?

Multumesc!
Va salut cu respect.

Am gasit ieri pe usa (mama a gasit de fapt, eu ne mai locuind la adresa din buletin) urmatoarea chestie lipita:link: [ link extern ]

Sa fiu sincer, eram constient ca am acumulat mai mult de 15 puncte, dar am tot sperat sa uite de mine domnii de la BPR :).

Nu am primit nicio alta instiitare in acest timp, m-au si oprit diverse filtre in trafic si nimic.

Vreau sa stiu daca exista vreo \"scapare de datorie\" ( =D> ) dpdv legal in acest caz, tinand cont ca de la ultima amenda primita (21 iulie), chiar si de la ultimul termen al intervalului specificat in dispunere au trecut mai bine de 6 luni, termen dupa care din cate stiu punctele se prescriu... sau?

Multumesc!



[Mesaj editat - 2.6 din regulament: In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta (fie ele si pro bono) se fac numai prin intermediul mesageriei private.]
Victima si-a scos certificat de la IML, in care se precizeaza ca are nevoie de 8-9 zile de ingrijiri medicale. In acest caz, mai poate fi vorba de dosar penal pentru infractiune? Din cate stiu, trebuie sa aibe cel putin 10 zile de ingrijiri medicale pentru a fi incadrata la vatamare corporala din culpa, nu?
Buna ziua. Va cer sfatul in legatura cu un accident produs chiar ieri, din vina mea. Nu am acordat prioritate la iesirea dintr-o statie PetromV si am acrosat un motociclist care circula legal. Nu vreau sa se inteleaga faptul ca am iesit chiar ca nesimtitul din benzinarie si nu m-am uitat deloc stanga-dreapta. In fata benzinariei era parcat un camion care mi-a blocat vizibilitatea (i-am notat numarul, l-am si declarat). M-am uitat prin spatiul liber dintre camion si trotuar inainte sa inaintez, dupa ce am vazut ca nu mai vin masini, am lasat-o incet-incet, uitandu-ma acum in partea dreapta, la masinile care veneau din celalalt sens. M-am uitat din nou in stanga, si m-am trezit cu motociclistul la mine pe capota. Eu intentionam sa fac stanga, incalcand linia continua dubla, dar asta e doar vina mea si asa am si declarat. Din fericire, victima nu a suferit lovituri fizice grave. Ambulanta i-a acordat ingrijiri la fata locului si i-a dat un certificat, fiind initial vorba ca ne intelegem si declaram accidentul la sectia de Accidente usoare. Victima mi-a propus sa ma ocup eu personal de repararea motorului, spunand ca nu are alte pretentii. Conditiile erau ca eu sa ma ocup de toata fuga dupa hartii, serviceuri, etc, si sa-i predau motocicleta reparata in termen de 2 luni, altfel sa-i platesc 5000 de euro. Am fosti initial de acord, gandindu-ma ca voi gasi o modalitate de a ramane cu permisul neluat. Fara permis, mi-era greu sa umblu. Am analizat daunele si am concluzionat ca varianta mea nu ar avea sustinere in fata inspectorilor de la firma de asigurari, deci am renuntat la aceasta varianta si am decis sa urmam restul pasilor. Victima a decis ca are nevoie de ingrijiri medicale in cadrul spitalului Floreasca. Mentionez ca loviturile s-au produs la glezna, genunchi si la al 5-lea deget de la mana. Pe certificatul/adeverinta eliberata de cei de la spital scrie "Contuzie glezna / contuzie deget V / contuzie genunchi". Ingrijirile medicale primite au constat in amplasarea unei atele pe glezna, apoi a fost eliberat.

Victima mi se pare un om ok, spre seara am discutat cu el pe cale amiabila, dar nu stiu daca va fi dispus sa renunte la plangerea impotriva mea, pe care initial era foarte convins sa o faca si sa mergem in judecata. Ii inteleg supararea si sunt total de acord cu vina mea si cu repercusiunile legale, dar parca nu as vrea un dosar penal.

Ca circumstante atenuante, daca le pot numi asa, pot invoca acel camion si faptul ca in momentul accidentului eram nedormit de 36 de ore (in noaptea dinainte mi-am dus prietena la aeroport, urmand sa n-o mai vad pentru 4 luni, trist, n-am putut dormi, n-am mai avut timp de dormit).

Luand in calcul varianta judecatei, ce ar putea decide instanta? Sau mai intai, ce ar putea decide procurorul care analizeaza dosarul? Eventual, in ce consta sanctiunea legala pentru fapta comisa (durata suspendarii permisului, cuantumul amenzii)?

Va multumesc mult!