avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2099 soluții astăzi
Forum Activitate gamenti

Activitate gamenti

Răspuns la discuția Arest preventiv
asta depinde daca dosarul este incheiat de procuror si trimis pe fond in instanta atunci este la penitenciar,daca nu atunci in arestul sectiei de politie judetene asa se procedeaza
buna ziua pentru a obtine curatela se numeste tutela la persoane majore este o procedura destul de simpla.trebuie ca sa faci o cerere formulata de mana la judecatorie in care ceri sa ti se aprobe curatela pentru mama ta si se obtine un termen de judecata.la judecata judecatorul o sa o intrebe pe mama ta daca este de acord cu curatela si daca ea este de acord ca tu sa ii administrezi bunurile si etc. stiu asta pentru ca si eu am formulat 3 cereri de curatela anul acesta 2 din ele fiind solutionate si 1 are termen pe data de 13 martie sper sa iti fie de folos aceste informatii.la cerere trebuie sa atasezi acte doveditoare de handicap ale mamei tale
buna ziua ma intreb daca se poate beneficia de scutirea impozitului pe cladiri si teren retroactiv pentru o persoana cu handicap.In ianuarie 2019 am depus actele de scutire a impozitului pe anul 2019 dar am vazut ca este impozit neplatit din anul 2013 si sa adunat aproape 3000 lei.mentionez ca persoana cu handicap este o femeie care era casatorita pana in 31.12.2018 cand sotul ei a decedat.Sotul ei nu si.a dat interesul nici sa plateasca impozitul si nici sa ii faca acte de scutire a impozitului.mentionez ca doamna aceasta are certificat de handicap de gradul 2 accentuat permanent din anul 2002 si impozit neplatit din anul 2013 si are o fata care a obtinut curatela dupa decesul sotului.Astazi ia venit acasa o somatie insotita de titlu executoriu pentru plata impozitului care se poate contesta in termen de 15 zile
As dori sa ma informati daca poate beneficia de scutire a impozitului retroactiv si daca da daca se poate cere scutirea impozitului retroactiv in instanta in formularea cererii de contestatie a titlului executoriu sau trebuie formulate 2 cereri separate una pentru contestarea titlului executoriu si alta separat pentru scutirea impozitului.
va multumesc anticipat