avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate LEELOO75

Activitate LEELOO75

Buna ziua,
Am urmatoarea problema, eu, sotul si baietelul nostru stam impreuna cu soacra, cumnatul si sotia acestuia, socrul meu a murit acum 6 ani dar nu s-a facut succesiunea deoarece soacra mea nu a dorit sa ne puna la dispozitie actele necesare ( iar la notar nu am putut rezolva nimic).Problema a aparut cam cu 3 ani in urma cat au inceput amenintarile si hartuirea din partea soacrei, ca ne da afara, ca ne linisteste ea de tot, ii lasa sotului meu aceste bilete cu amenintari, ca vede el ce pasteste daca mai vine acasa si ca ne aranjeaza de tot. Nu mai spun de alte minciuni scrise in aceste bilete.Eu un am ajuns sa imi fie frica sa ies cu baietelul nostru afara din camera in care stam, astept sa vina sotul de la munca sa pot gati ceva.Mentionez faptul ca sotul meu are domiciliu stabil la acesta adresa, eu am avut pana in septembrie 2009 flotant, deoarece nu dorea dansa sa am domiciliul stabil la acesta adresa. Va rog sa imi raspundeti ce pot face deoarece traiesc intr-o teroare cumplita.
Răspuns la discuția Reparatii laptop
Va multumesc din suflet.
Eu am platit 350 initial doar pentru a lipi cip-ul nicidecum pentru inlocuirea lui, cip-ul s-a ars dupa prima reparatie, deci din vina lor de aceea l-au inlocuit.
Laptopul este un Dell N5010 i5-450M, 4 Gb, Windows 7 Home Premium Preinstalat, Works cu licenta, Dimensiune ecran (inch) 15.6,Unitate optica DVD+/-RW Tastatura numerica, Capacitate hard disk 500 GB, Memorie video dedicata, Chipset video ATI,Capacitate memorie video 1024 MB Bluetooth,Difuzoare stereo,Microfon, Placa retea, Webcam,Wireless, este un laptop bun si performant iar ideea este cu nu vreau sa raman cum se spune cu buza umflata.
Poate se poate rezolva si pe cale amiabila de aceea doaream sa stiu daca exista legislatie in acest domeniu.
Va doresc o zi buna.









































Răspuns la discuția Reparatii laptop
Laptop-ului ii apareau patratele pe ecran, iar raspunsul celor de la service a fost ca nu are nimic defect, doar trebuie lipit cip-ul video deoarece se dezlipise.Iar dupa prima reparatie cip-ul s-a ars si a fost inlocuit, dar nu stiu daca cu unul nou sau second hand deoarece nu au specificat. Acum nu mai functioneaza deloc este tot in service. Mentionez ca laptop-ul a fost cumparat de nou dar a iesit din garantie.In urma reparatiilor facute la service am primit garantie 3 luni.
Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea:
In data de 14.12.2011 am dus un laptop la reparat ( nu mai are garantie), cei de la service au spus ca nu are nimic stricat si ca trebuie facuta doar o lipitura la cip-ul video si ca dureaza cca. 2 saptamani. In data de 5.01.2012 am ridicat laptop-ul de la service am platit 350 lei fara sa primesc chitanta dar am primit garantie 3 luni, dupa 5 zile laptop-ul nu a mai functionat, am mers iar la service, dupa aprox. 3 saptamani am fost sunata si mi-au spus ca cp-ul video s-a ars si a fost schimbat fara sa ma coste nimic, dupa ce am ridicat latop-ul a fuctionat 30 de minute, si iar service timp de 1 luna, am ridicat laptop-ul iar a functionat 30 minute iar acum este in service din data de 4.04.2012.
Problema este ca eu nu pot sa stiu ce reparatie au efectuat deoarece au pus sigiliu pe produsul meu de fiecare data,stiu doar ca au nenonorocit un laptop care este destul de scump.
Ce pot face in acesta situatie ? Pot cere daune ? Exista legistlatie in acest domeniu?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile acordate.
este foarte usor sa spui ca un cont este fictiv acest lucru il pot spune si eu despre contul dumeavoastra.
Si pentru mai multa lumina au fost conturi facute de prieteni si rude de pe IP-uri diferite, adica o familie un IP.
Intrebarea era daca pot face ceva ca acest site sa fie amendat. nu este vorba de premiul pe care il oferea ci despre faptul ca a incalcat intimitatea unor persoane care s-au inscris pe acel site.
Nu erau ci sunt reali deoarece am spus ca doream sa ia legatura cu aceste persoane .Am intrebat cum a ajuns la concluzia ca sunt conturi fictive, iar adminul a publicat lista si a argumentat ca are nickname -ul aproximativ la fel cu adresa de email, fara sa ia legatura cu nicio persoana. Unele dintre persoane au postat pe forum spunandu-i ca ele nu si au dat acceptul in a le face publica adresa in contextul in care in regulamntul intern al forumului se specifica ca nu se face publica, iar adminul a spus ca asa a crezut el ca este de cuviinta..
Buna ziua,
Pe scurt povestea este urmatoarea, am participat la un concurs online in care tb. sa aduc cat mai multi referrali (persoane care sa se inscrie pe site), la sfarsitul concursului era pe primul loc dar am fost descalificata pe motiv ca nu sunt persoane reale referrali adusi de mine deoarece unii au acelasi nickename ca si adresa de email, am dorit sa pun la dispozitia adminului o legatura cu aceste persoane si am spus ca nu este adevarat , in schimb el a binevoit sa faca publice unele adrese de email a celor care s-au inscris fara acordul acestora.
Ce pot face pentru a amenda acest site care incalca dreptul la intimitate.
Buna seara. Sper sa ma poata ajuta cineva. Declaratiile 100 si 102 depuse de asoc. de propr. se depun lunar, trimestrial sau semestrial?
Multumesc.
Buna seara. Ma poate ajuta cineva in legatura cu formularea unei cereri catre procuratura in legatura cu un fals si uz de fals intr-un contract de munca? Asa mi s-a spus si nu stiu cum sa formulez cererea.Va multumesc.
Răspuns la discuția PROCES
va multumesc tare mult.