avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2185 soluții astăzi
Forum Activitate guest31ro

Activitate guest31ro

Buna ziua,

Am un PFA - norma fixa de venit, neplatitor de TVA, CAEN 6202 (Servicii executate in domeniul informaticii, altele decat cele care genereaza 
drepturi de autor sau drepturi conexe drepturilor de autor) si prestez servicii pentru o companie din Belgia, mentionez ca serviciile se efectueaza din Romania fara deplasari (Suport telefonic, calcule matematice avansate, etc)

As dori sa stiu si eu cum se factureaza si daca trebuie inregistrat PFA-ul in ROI

Merci,
George
Răspuns la discuția Contract comodat auto
Multumesc pentru raspunsul de mai sus, revin cu cateva precizari.

Firma detine mai multe masini si sediul social e intr-un apartament acelasi cu adresa de resedinta a mamei care are imputernicire notariala pt firma in cauza. Recent s-au scos la licitatie locurile de parcare din jurul imobilului si mi s-a zis de la primarie ca daca vreau sa obtin un loc pe numele mamei atunci am nevoi de un contract de comodat in care firma cedeaza dreptul de utilizare mamei mele. Problema mea e ... daca fac respectivul contract mai pot sa deduc cheltuielile pe firma? sau trec in contract ca masina se ofera pt utilizare in vederea utilizarii in interesul firmei care o cedeaza si atunci as putea sa decontez in continuare ...?


Din punctul meu de vedere e o aberatie ... atata vreme cat masina e pe firma si mama are impurenicire notariala completa.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate face un contract de comodat intre un SRL si o persoana fizica (mama) dar pastrand toate cheltuielile pe firma. Prcatic mama are imputernicire pt a administra firma (dar nu e mentionat ca poate utiliza parcul auto :) #-o ) dar pentru a obtine un loc de parcare i-au cerut un contract de comodat :O

Cum recomandati ... contract de comodat si dupa o perioada il anulez (cum se anuleaza? il rup sau fac o alta hartie, mentionez ca contractul se face intre parti fara notar) ... ca sa pot deduce in continuare sau e perfect legal daca trec in contract ca firma suporta toate cheltuielile legate de intretinerea autovehicolului inclusiv asigurari.
Aveti cumva un model pt asa ceva.

Multumesc,
George
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca s-ar putea deschide un PFA (norma fixa) activitati de Consultanta in tehnologia informatiei 6202 avand ca si specializare o diploma de absolvire a Facultatii de Matematica.

Din punctul meu de vedere matematica e in stransa legatura cu infomatica (algoritmica, etc).

Multumesc,
George
Va multumesc pentru raspuns, trebuie sa mentionez ca in talon e trecuta doar firma de leasing (dar cu imputernicire din partea lor nu ar trebui sa fie probleme).

Eu ma gandeam in momentul in care primesc actele sa se duca cineva la administratia financiara si sa declare masina (in cele 30 de zile) urmand ca procesul de identificare RAR si inmatriculare efectiva sa il mai lungesc un pic.

Se poate?

Va multumesc,
George
Buna ziua,

Am terminat anticipat un contract de leasing si as avea o intrebare. In cat timp sunt obligat sa inmatriculez masina pe numele meu si de cand se calculeaza aceasta data?

Mai precis, am achitat factura finala si acum astept sa primesc actele de la compania de leasing iar acestia mi-au zis ca dureaza cam 20, 30 de zile pana ajung la mine (trebuie sa vina din vama, etc). Am intrebat la compania de leasing si am primit urmatorul raspuns "Masina dvs are numere valabile pana in data de 01.07.2011,si puteti merge cu acestea pana cand inmatriculati masina pe numele dvs dar nu mai mult decat termenul de valabilitate trecut pe talon.", dar din ce am citit pe forumuri se mentioneaza ca in 30 de zile. A, si bineinteles politia romana nu stie. :)
Problema e ca probabil in momentul in care am sa primesc actele nu am sa fiu in tara sa pot inmatricula masina si ma gandeam daca pot sa aman inmatricularea cu vre-o luna, doua.

Multumesc,
George
Discuție infiintare PFA
Am inteles ca din cauza grevei nu se infiinteaza societati comerciale, dar astazi am aflat de la un prieten care a fost la o firma de consultanta ca PFA-urile s-ar infiinta.

Ma poate lamuri cineva?

Merci.
Răspuns la discuția Intrebari PFA
Magda Staicu a scris:

La PFA nu e limita de cifra de afaceri . Suta de mii de euro e plafonul maxim de la care un srl nu mai poate fi impozitat pe cifra de afaceri si trebuie sa treaca la impozit pe profit .
E o lista lunga de cheltuieli deductibile , printre care si delegatia , valabile si la PFA.
Nu se poate da raspuns la ultima intrebare : pfa ,daca nu au norma de venit , platesc impozit 16% la baza impozabila, determinata generic : venituri minus cheltuieli.



Imi puteti spune si mie cum e mai avantajos, cu norma de venit sau fara, tinand cont ca pot sa estimez destul de precis valoare contractelor. Imi puteti spune cat e impozitul pentru cele cu norma de venit?

Ce alte taxe mai trebuiesc platite? Sanatate, somaj, etc?

Merci,
George
Răspuns la discuția Intrebari PFA
daniela vorovenci a scris:

Nu cunosc nici o limita la PFAuri.Stiu doar ca daca sunteti neplatitor de TVA si depasiti plafonul la 35.000 Euro , atunci deveniti platitor de TVA.
In ceea ce priveste cheltuielile cu delegatia , acestea sunt deductibile .


Ar fi vorba de un contract pe teritoriul UE, sper ca se poate realiza si pe PFA, sa zicem intr-un domeniu de consultanta informatica. Imi puteti care e cota de TVA care trebuie sa o platesc, deci practic TVA-ul ar fi 19.000, aceasta suma se plateste la noi in tara sau in tara in care o sa-mi desfasor activitatea?

Merci,
George
Discuție Intrebari PFA
Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine cateva detalii legat de PFA, sper sa ma poata ajuta cineva.

As vrea sa stiu daca mai exista limita pentru cifra de afaceri, daca nu gresesc la un moment era 100.000 Euro, se poate cumva depasi aceasta cifra fara a crea un SRL?
Ce se poate deduce pe un PFA, spre exemplu daca pleci in delegatie in afara tarii se pot deconta cheltuielile?
Cam care sunt taxele si impozitele care se platesc spre exemplu pentru o cifra de afaceri de 100.000 Euro (bineinteles ca o sa se deduca cat mai mult).

Merci,
George