avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Activitate ionplesa

Activitate ionplesa

Pot da in judecata casa de pensii?
1. Revin la subiectul acestei discutiei. In 2019 m-am pensionat anticipat. Am primit (in 2o22 - ca urmare a unei petitii) decizia prin care pensia integrala mi se acorda din 26.08.2021, dar am primit pensia integrala doar incepand din 14.01.2022. Pentru a primi diferenta dintre pensia integrala si pensia anticipata pentru perioada 26.08.2021-31.12.2021 am depus o petitie online la casa de pensii pe 14.01.2022. Nu am primit inca raspuns, ce pot va rog sa mai fac ca sa rezolv aceasta situatie? Stiu ca audientele au fost suspendate in pandemie.
2. Decizia pentru acordarea pensiei integrale prevede o suma care este cu 17 Ron mai mare decat valoarea pensiei inscrisa pe fluturasul de pensie. Am mentionat si acest aspect in petitia depusa in 2022. Este ”normala” aceasta diferenta?
Am iesit la pensie anticipat la 63 de ani cu pensia redusa cu circa 10%.
In august 2021 am implinit 65 de ani, dar pensia primita in septembrie 2021 a fost tot cea redusa.
1) Pensia primita in septembrie este cea aferenta lunii august 2021?
2) Ar trebui sa primesc pensia integrala in octombrie sau este o greseala a casei de pensii?
Mi-a expirat carnetul de conducere in iunie 2019 si nu am facut cerere de eliberare a unui nou permis. Pot sa depun dupa un an jumate, de la expirare, o cerere de eliberare a noului permis?
Ultima zi de munca 28.02.2019, Data depunerii dosarului de pensionare 3.04.2019.
Beneficiez de pensia anticipata partial, am 63 de ani neimpliniti.
”Pensiile se plătesc de la data acordării, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, care se plătesc de la data încetării calităţii de asigurat.”
Conform [ link extern ] ,
1. Va rog spuneti-mi de la ce data ar trebui acordata pensia in cazul meu?
Am primit prima pensie calculata de la data depunerii dosarului, adica 3.04,2019.
2. Daca ar trebui sa primesc pensia de la 1.03.109 cum trebuie sa procedez va rog?
Data de acordare a pensiei incepe de la data depunerii dosarului de pensionare sau de la prima zi dupa incetarea ultimului contract de munca? In conditiile in care de la data incetarii ultimului contract de munca au mai trecut 30 de zile pina la data depunerii dosarului.
Bună ziua, Vă rog ajutați-mă cu două răspunsuri la situația prezentată în continuare:
1) În 2017 am semnat un contract de publicare a unei cărți. La sfârșitul lui februarie 2019 a încetat ultimul meu contract de muncă. La începutul lui aprilie 2019 am primit veniturile din vânzarea cărții (publicată în 2018). După data primirii acestui venit am depus actele pentru pensionarea anticipată parțial. Întrebarea este: venitul obținut din vânzarea cărții afectează pensia pe care urmează să o primesc? 2) Până la împlinirea vârstei standard de pensionare exista posibilitatea de a primi (alte) drepturi de autor fără a îmi fi afectată pensia anticipată parțial? Mulțumesc.