avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Hornea

Activitate Mihaela Hornea

Buna ziua,

Supun atentiei voastre o speta mai deosebita.
Ucidere din culpa, parasirea locului accidentului ori modificarea sau stergerea locului accidentului.
In faza de cercetare penala se disjunge infract.prev.de 338 alin.2 cp. (complet aiurea din punctul meu de vedere) fiind trimis in judecata inculpatul pt. 192 si 338 alin.1 c.p. Este condamnat la pedeapsa rezultanta de 1 an, 9 luni si 10 zile inchisoare cu suspendare sub supraveghere. Se disjunge latura civila si se solutioneaza si aceasta separat, fiind in acest moment in faza de apel.
Acum, dosarul intemeiat pe art. 338 alin.2 cp. este trimis in judecata.Partea vatamata se poate constitui din nou parte civila? Cu aceeasi suma sau macar cu diferenta neacordata in primul dosar?
am nevoie de un avocat din timisoara in vederea discutarii unei spete.
Răspuns la discuția imprumut provident
In general Provient cedeaza creanta firmelor de recuperare. Nu cred ca vreti sa aveti de-a face cu ei...
Răspuns la discuția Un sfat doresc si eu.
Mergeti cu copie de pe sentinta judecatoreasca legalizata cu mentiunea definitiva la Parchetul de pe langa judecatoria care a dispus perchezitia si confiscarea sumei de bani. De acolo veti fi indrumat sigur catre locul unde se afla depozitati acesti bani.
Eu cred ca puteti evita toate neplacerile asteptand ca domnul sa divorteze. Cat mai poate dura??? Cateva luni. Dar veti sta linistita. Pentru ce sa-i dati procura?Sa va reprezinte??? De ce??
Răspuns la discuția Obtinere certificat de mostenitor
Ati incercat sa discutati cu notarul? Ce explicatie v-a dat pentru neinregistrarea acestui teren?
In cel mai fericit caz, va trebui sa intocmiti un supliment al certificatului de mostenitor in care va aparea acest teren. Cel mai sigur e sa consultati un avocat care sa studieze actele si sa va spuna daca trebuia sau nu mentionat acest teren,
Formulati o cerere la arhivele nationale si atasati copia acestui contract. Poate se mai gaseste in evidentele lor.
Răspuns la discuția Un sfat doresc si eu.
La organul judiciar care a efectuat perchezitia.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
retroactiv