Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Constituire parte civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Constituire parte civila

Buna ziua,

Supun atentiei voastre o speta mai deosebita.
Ucidere din culpa, parasirea locului accidentului ori modificarea sau stergerea locului accidentului.
In faza de cercetare penala se disjunge infract.prev.de 338 alin.2 cp. (complet aiurea din punctul meu de vedere) fiind trimis in judecata inculpatul pt. 192 si 338 alin.1 c.p. Este condamnat la pedeapsa rezultanta de 1 an, 9 luni si 10 zile inchisoare cu suspendare sub supraveghere. Se disjunge latura civila si se solutioneaza si aceasta separat, fiind in acest moment in faza de apel.
Acum, dosarul intemeiat pe art. 338 alin.2 cp. este trimis in judecata.Partea vatamata se poate constitui din nou parte civila? Cu aceeasi suma sau macar cu diferenta neacordata in primul dosar?
Din punctul meu de vedere nu se poate face o constituire de parte civila, pe art.338, pentru ca infractiunea este una de pericol si nu de rezultat.