avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie - nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie - nelamurire

Am o nelamurire ? caz :art 178 cp alin 1si 2 / 184 alin 1 si 3 nr dosar xxxx/306/2012. Am primit citatie anul trecut 2012 in calitate de inculpat in care in care se mentiona art 178 alin 1 si 2 . S-a judecat cu disjungerea in baza art 320 ind 1 alin 5 cpp , s-a facut recurs de catre parchet si s-a dat decizie definitiva cu suspendare . Acum am primit o noua citatie cu alt nr de dosar yyyyy/306/2012 in care se mentioneaza : pt fond art 178 cp tot in calitate de inculpat cu disjungere xxxx/306/2012 . Va intreb acum aceasta citatie este tot pt penal ? sau este procesul civil care s-a disjuns ? nu trebuia scris in loc de art 178 cp sa fie art 184 ? Este obligatorie prezenta ?
nu este mentionat obligatoriul . [ in celalate citatii pana la definitivarea deciziei cu suspendare mentiona prezenta obligatorie ]. VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Avocat Draghici Cornelia , Avocat 23:33, 28 Iulie 2013
am primit o noua citatie cu alt nr de dosar yyyyy/306/2012 in care se mentioneaza : pt fond art 178 cp tot in calitate de inculpat



In conditiile in care pe citatie este mentionat art 178 cod penal,pe cale de consecinta cauza este de competenta instantei penale

Daca ati solicitat aplicarea procedurii simplificate (art 320 ind 1 Cpp), atunci latura civila se disjunge si se formeaza un alt dosar in care trebuie sa se administreze probe pe latura civila.
Acest dosar este tot de competenta instantei penale.
Prezenta Dvs. nu este obligatorie, este latura civila disjunsa din dosarul penal.
Insa este indicat sa va prezentati pentru a va apara interesele.



In civil nu exista calitatea de inculpat!

Deci, e clar ca este tot un proces penal.
Car3men a scris:

In civil nu exista calitatea de inculpat!

Deci, e clar ca este tot un proces penal.


Daca este disjunsa latura civila dintr-un dosar penal, "inculpatul" din dosarul penal are tot calitatea de "inculpat" si dosarul este de competenta instantei penale
Da am inteles dar pe partea penala s-a dispus 2 ani cu suspendare decizie definitiva , inseamna ca aceasta citatie in care se mentioneaza tot art 178 cp disjungere , este procesul civil ? In fond s-a dat 1,4 ani cu suspendare , s-a facut recurs de catre parchet s-a dat definitiva 2 ani de catre curtea suprema Alba . este procesul civil [ care face parte tot din penal ] sau este o noua rejudecare a penalului ? Ma poate reprezenta avocatul ?
Ultima modificare: Duminică, 28 Iulie 2013
nikolos, utilizator

Alte discuții în legătură

Competenta orosionnic orosionnic buna ziua in cauza fiind un proces penal ptr ucidere din culpa la judecatorie se face disjungere ptr pretenti in civil si se pronunta pe pretenti ... (vezi toată discuția)
Noul cod, beneficiez de ceva ? SavaDan SavaDan Tip solutie: Soluţionare Solutia pe scurt: Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Piteşti împotriva sentinţei penale nr. 4923 ... (vezi toată discuția)
Disjungere actiune civila din procesul penal ralucagogiltan ralucagogiltan in cazul unui proces penal in care inculpatul recunoaste fapta facandu-se aplicarea art 320 ind. 1 c.pr.pen., s-a disjuns actiunea civila. in acest caz, este ... (vezi toată discuția)