avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie - nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie - nelamurire

Am o nelamurire ? caz :art 178 cp alin 1si 2 / 184 alin 1 si 3 nr dosar xxxx/306/2012. Am primit citatie anul trecut 2012 in calitate de inculpat in care in care se mentiona art 178 alin 1 si 2 . S-a judecat cu disjungerea in baza art 320 ind 1 alin 5 cpp , s-a facut recurs de catre parchet si s-a dat decizie definitiva cu suspendare . Acum am primit o noua citatie cu alt nr de dosar yyyyy/306/2012 in care se mentioneaza : pt fond art 178 cp tot in calitate de inculpat cu disjungere xxxx/306/2012 . Va intreb acum aceasta citatie este tot pt penal ? sau este procesul civil care s-a disjuns ? nu trebuia scris in loc de art 178 cp sa fie art 184 ? Este obligatorie prezenta ?
nu este mentionat obligatoriul . [ in celalate citatii pana la definitivarea deciziei cu suspendare mentiona prezenta obligatorie ]. VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Avocat Draghici Cornelia , Avocat 23:33, 28 Iulie 2013
Latura penala este definitiva, nu se mai intampla nimic in acel dosar.
In noul dosar se discuta doar latura civila, disjunsa din dosarul penal si din aceasta cauza apare art 178 C.p.
Da, puteti fi reprezentat de avocat. In acest caz nu este obligatorie prezenta Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta orosionnic orosionnic buna ziua in cauza fiind un proces penal ptr ucidere din culpa la judecatorie se face disjungere ptr pretenti in civil si se pronunta pe pretenti ... (vezi toată discuția)
Noul cod, beneficiez de ceva ? SavaDan SavaDan Tip solutie: Soluţionare Solutia pe scurt: Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Piteşti împotriva sentinţei penale nr. 4923 ... (vezi toată discuția)
Disjungere actiune civila din procesul penal ralucagogiltan ralucagogiltan in cazul unui proces penal in care inculpatul recunoaste fapta facandu-se aplicarea art 320 ind. 1 c.pr.pen., s-a disjuns actiunea civila. in acest caz, este ... (vezi toată discuția)