avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Activitate Cabinet de Avocat MARINESCU COSMIN GHEORGHE

Activitate Cabinet de Avocat MARINESCU COSMIN GHEORGHE

Răspuns la discuția o caprioara....
:O
Va recomand cu caldura sa contestati PV-ul.
Pe langa faptul ca veti castiga, se va amuza si instanta de motivarea "politistului"
Răspuns la discuția Pot avea dosar penal?
Cand v-a oprit politia? inainte sau dupa ce ati mancat, baut fanta, alergat?
Din ce ati scris eu am inteles ca v-a oprit politia, v-a facut testul de alcoolemie dupa care v-ati dus si ati mancat, baut etc...
E normal sa nu aveti PV (procesul verbal), doar ati spus ca nu l-ati semnat. Prin urmare o sa-l trimita prin posta.
Fac precizarea ca modelul de plangere este cu titlu exemplificativ. Va trebui sa-l adaptati nevoilor dvs.

Subsemnatul ...................................., domiciliat în ..................., posesor al CI seria .., nr. ............., eliberata de ...................la data de .............., formulez prezenta

PLANGERE CONTRAVENTIONALA

impotriva procesului-verbal seria ... nr. ......... din data de .....................
pentru urmatoarele motive:


În fapt.
În timp ce conduceam autoturismul marca ............... cu nr. de înmatriculare ............... în localitatea ….., am fost oprit pentru control de către un echipaj de poliţie care .....................................
........................

Probe: acte, martori etc
Anexez la prezenta copii după procesul-verbal, CI.


Data numele în clar şi semnătura,

Puteti sa cereti cheltuieli, insa ma indoiesc ca instanta vi le va da.
Ini ceea ce priveste variantele, dumneavoastra stiti cel mai bine daca merita sa contestati PV. Asta implica la fel cum ati spus: minim 1 drum, cheltuieli cu deplasarea.
Daca in perioada in care aveti permisul suspendat stiti ca nu veti folosi masina decat pentru deplasari prin Bucuresti, eu v-as recomanda sa platiti amenda si sa ramaneti fara permis 30 zile. Este varianta cea buna din punctul meu de vedere.

Desi, contestatia ar fi de castigat,

Cu respect,
Av. Cosmin Marinescu
Sigur erati doar cu sotia in masina si nu mai aveati 2 prieteni cu dumneavoastra? Poate ati uitat de ei. ;)
Din cate am inteles, dumneavoastra nu ati semnat PV, politistii nu vi l-au dat, prin urmare il veti primi prin posta.
Termenul de contestare este 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta, adica data la care ati primit PV.

Succes, e de castigat :thumbup:
Ca martor nu aveti nevoie de un avocat. Audierea dumneavoastra ca martor va fi transcrisa pe niste formulare tipizate.
Răspuns la discuția lipsirea de libertate
Dar conducerea la cea mai apropiata sectie de politie nu se poate face cu forta de catre acesti controlori. Prin urmare, in momentul in care contravenientul a fost coborat din mijlocul de transport, el ar putea linistit sa plece unde vrea.