avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters56412

Activitate ContSters56412

Multumesc pentru raspuns. Dar totusi in contract scrie ca daca am initiativa incheierii contractului mai devreme de 6 luni de la semnare, platesc. Deci chiar daca a trecut doar o luna, pot plati, este contractul mai presus decat legea sau locul unde scrie ca trebuie sa treaca mai mult de o luna? Chiar sambata se implineste o luna, e prea tarziu atunci?
in urma cu o luna m-am angajat ca operator pc si am incheiat contract de munca si act aditional.In actul aditional se specifica faptul ca voi fi format profesional printr-un training de 2 luni, ca firma plateste toti cei 1000 euro si ca daca am initiativa incetarii contractului in primele 6 luni trebuie sa platesc 1000 euro,. Doresc sa renunt la acest job, unul din motive fiind si acela ca doamna angajata pentru training nu isi face datoria si nu ma invata nimic.Degeaba o intrebb , nu imi raspunde.Am primit doar un manual tras la xerox, desi ei au scris in contract ca formarea profesionala dureaza peste 25%din timpul de lucru.Pot renunta la job fara sa platesc acele despagubiri? Consider ca nici firma nu si-a indeplinit obligatia fata de mine.
inca nu am depus dosarul la registrul comertului, intrucat nu as vrea sa imi fie respins pe motiv ca in acordul asociatiei este trecut un domeniu, si eu efectiv am decis modificarea acestuia, desi nu ar aparea nici teoretic si nici practic neplaceri vecinilor si asociatiei
acordul care l-a semnat facea referire ca domeniu principal de activitate la traduceri, dar am hotarat sa il schimb cu consultanta (telefon si internet) si nu am angajati
Buna ziua.

Revin cu o alta intrebare legata de sediul social.

In momentul in care am obtinut acordul administratorului pentru stabilirea sediului social, acesta a mentionat domeniul principal de activitate.

De atunci, am hotarat sa trec ca domeniu principal o alta activitate. Credeti ca ar putea aparea probleme la analizarea dosarului, intrucat nici unul dintre domenii nu implica probleme pentru ceilalti locatari?

As prefera sa nu mai interactionez cu administratorul pentru ca si precedenta "negociere" a fost destul de grea.

Va multumesc.
In momentul in care am mers sa obtin acordul administratorului pentru sediul social, acesta mi-a impus sa semnez o conventie anuala prin care ma oblig sa achit o suma in plus la intretinere lunar (in temeiul art.36 din Norme Metodologice din 19 dec 2007, aplicare a legii 230/2007), desi domeniul meu de activitate nu presupune un numar de angajati si nici trafic generat de clienti (traduceri efectuate pe internet).

Fiind nevoit sa obtin semnatura sa, am semnat conventia, pentru a putea merge la ONRC. Pot cere o reexamniare sau anulare a respectivei conventii intrucat spre deosebire de mine, alte firme de pe aceeasi scara care platesc aceeasi suma au trafic intens si angajati (centru medical, respectiv salon cosmetica).

Multumesc.
Buna ziua.

Am urmatoarea problema:

Doresc sa imi stabilesc sediul social intr-un apartament inchiriat, am acordul proprietarului, dar fostul chirias inca mai are sediul social pe acelasi apartament (la 2 ani de la expirarea contractului de inchiriere) si nu doreste / nu isi permite in acest moment sa il schimbe. Radierea pe care o poate face proprietarul am inteles ca dureaza aproximativ 3 luni, si eu doresc solutionarea problemei mai rapid.

Este posibil sa stabilesc si eu sediul social in acelasi apartament, intru-cat spatiul permite desfasurarea activitatii fara sa interferez cu ceilalti (apartamentul are 3 camere)?

Mentionez ca fostul chirias are activitatea suspendata.

Va multumesc.