avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate rominter

Activitate rominter

Da. M-am documentat.
Dar presupunanad ca va trece de presedinte si dupa ce trec cele 180 de zile, in cazul in care o institutie inca imi mai cere acest dosar cu sina, cui ma adresez?

Asta nu stiu...

Ma adresez sefului institutiei respective, inspectorului, protectiei consumatorului, depun petitie, etc.

Multumesc anticipat.



Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Proiectul a fost aprobat de Parlament dar nu a fost promulgat de șeful statului, deci nu a apărut în Monitorul Oficial ca să devină lege. În plus, se va aplica doar la 180 de zile de la acel moment.
Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_627...


Va salut.
Stiu ca a aparut o lege noua in dec.2022 (cred ca o completare a legii 267/2021) cu privire la faptul ca, institutiile publice nu mai au voie sa ceara copii, dosare cu sina etc.

In cazul unui refuz sau motivand ca nu exista asa ceva din partea persoanei care imi cere aceste acte, carei autoritati ma adresez?

Ex. concret:
Depunere dosar titularizare unde ti se cer copii inclusiv conform cu originalul.

Buna.
Tocmai am primit la firma srl ca am restant de achitat pe langa taxa de sediu o taxa de calamitate catre primaria din Orasul meu.
Ce reprezinta aceasta taxa de calamitate intrucat eu nu gasesc nici o explicatie pe internet despre ea.
Este ea legala?
Buna.
Detin un SRL pentru repararea si vanzarea calculatoarelor in orasul meu.
De asemenea, sunt angajat ca si profesor de informatica si totodata inginer de sistem la liceul de langa mine, eu terminand facultatea cu profil Informatica.
Am deschis inainte de a stii ca voi lucra la scoala un magazin la parterul casei mele cu reparatii(pentru pasiunea mea) dar si achizitionarea de produse specifice (cartuse imprimante, laptopuri, imprimante etc).

1. Am inteles ca eu fiind angajat la scoala in cazul in care se strica ceva, scoala nu poate colabora cu mine pe motiv de conflict de interese... Asa mi s-a spus de la contabilitate. Deci, scoala nu poate cumpara de la mine
sa zicem un nou cartus de imprimanta sau un nou laptop... Adevarat sau fals? Care ar fi solutia aici?
2. Daca vand firma catre soacra mea ar fi totul in regula?
3. Alte sfaturi daca mai aveti.
Va multumesc mult..

Buna seara,

Sunt un SRL nou infiintat neplatitor de tva, domeniu de activitate fiind comertul ( bon fiscal / factura fiscala).

As avea nevoie, va rog, de raspunsul la cateva intrebari.

A. Furnizorii mei sunt toti platitori de tva.
1. Ma afecteaza pe mine ca srl neplatitor tva in mod direct acest lucru de la pct.A.? Daca da, ce se recomanda?
2. Daca clientul meu este srl platitor de tva, iar eu facturez catre el ca fiind neplatitor tva, ne afecteaza pe amandoi, pe client, pe mine ca srl, sau pe niciunul?
3. Referitor la pct.2. ce recomandari aveti, daca acestea exista?
4. Alte sfaturi daca aveti, sunt bine venite si ma ajuta mult.
5. Nu voi trece in urmatorii 2 ani conform graficului firmei de plafonul de 300.000 lei ca sa trec la tva, deci si din acest motiv caut raspunsul la facturarea catre persoane care sunt platitoare de tva.

Am cautat informatii pe internet si am gasit ca firmele nu prea colaboreaza cu cei care sunt neplatitor de tva si nu am prea inteles acest aspect. De ce acest aspect?
Va multumesc anticipat.
Raul