avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va salut. Stiu ca a aparut o lege noua in decembrie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va salut. Stiu ca a aparut o lege noua in decembrie 2022 (cred ca o ...

Va salut.
Stiu ca a aparut o lege noua in dec.2022 (cred ca o completare a legii 267/2021) cu privire la faptul ca, institutiile publice nu mai au voie sa ceara copii, dosare cu sina etc.

In cazul unui refuz sau motivand ca nu exista asa ceva din partea persoanei care imi cere aceste acte, carei autoritati ma adresez?

Ex. concret:
Depunere dosar titularizare unde ti se cer copii inclusiv conform cu originalul.

Cel mai recent răspuns: rominter , utilizator 21:04, 26 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Proiectul a fost aprobat de Parlament dar nu a fost promulgat de șeful statului, deci nu a apărut în Monitorul Oficial ca să devină lege. În plus, se va aplica doar la 180 de zile de la acel moment.
Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_627...
Da. M-am documentat.
Dar presupunanad ca va trece de presedinte si dupa ce trec cele 180 de zile, in cazul in care o institutie inca imi mai cere acest dosar cu sina, cui ma adresez?

Asta nu stiu...

Ma adresez sefului institutiei respective, inspectorului, protectiei consumatorului, depun petitie, etc.

Multumesc anticipat.



Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Proiectul a fost aprobat de Parlament dar nu a fost promulgat de șeful statului, deci nu a apărut în Monitorul Oficial ca să devină lege. În plus, se va aplica doar la 180 de zile de la acel moment.
Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_627...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis Arminmaleki Arminmaleki Buna ziua, in luna decembrie din cauza neatenție am intrat pe contrasens și am lovit o mașină și accidentul a fost cu vătămare corporală. acum aștept ... (vezi toată discuția)
Evidentele operative ale politiei bodosep bodosep Stie cineva cum as putea afla ce date sunt inregistrate in evidentele operative ale politiei cu privire la un dosar penal care a fost solutionat prin impacarea ... (vezi toată discuția)
Termen de raspuns la o cerere petrescucornelia petrescucornelia Am depus o cerere la spitalul unde lucrez , au trecut 35 de zile calendaristice si nu am primit nici un raspuns. Ce trebuie sa fac ca sa primesc o ... (vezi toată discuția)