Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va salut. Stiu ca a aparut o lege noua in decembrie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va salut. Stiu ca a aparut o lege noua in decembrie 2022 (cred ca o ...

Va salut.
Stiu ca a aparut o lege noua in dec.2022 (cred ca o completare a legii 267/2021) cu privire la faptul ca, institutiile publice nu mai au voie sa ceara copii, dosare cu sina etc.

In cazul unui refuz sau motivand ca nu exista asa ceva din partea persoanei care imi cere aceste acte, carei autoritati ma adresez?

Ex. concret:
Depunere dosar titularizare unde ti se cer copii inclusiv conform cu originalul.

Bună ziua,

Proiectul a fost aprobat de Parlament dar nu a fost promulgat de șeful statului, deci nu a apărut în Monitorul Oficial ca să devină lege. În plus, se va aplica doar la 180 de zile de la acel moment.
Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_627...
Da. M-am documentat.
Dar presupunanad ca va trece de presedinte si dupa ce trec cele 180 de zile, in cazul in care o institutie inca imi mai cere acest dosar cu sina, cui ma adresez?

Asta nu stiu...

Ma adresez sefului institutiei respective, inspectorului, protectiei consumatorului, depun petitie, etc.

Multumesc anticipat.

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Proiectul a fost aprobat de Parlament dar nu a fost promulgat de șeful statului, deci nu a apărut în Monitorul Oficial ca să devină lege. În plus, se va aplica doar la 180 de zile de la acel moment.
Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_627...