avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... termen de raspuns la o cerere
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

termen de raspuns la o cerere

Am depus o cerere la spitalul unde lucrez , au trecut 35 de zile calendaristice si nu am primit nici un raspuns. Ce trebuie sa fac ca sa primesc o rezolutie la cerere? Cui sa ma adresez?
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
petrescucornelia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:17, 21 Noiembrie 2012
Trebuie sa treca in principiu intre 15 si 30 zile lucratoare nu calendaristice. Daca trece aceasta perioada incearca sa depui o sesizare, sau te duci pur si simplu si intrebi ce se intampla de nu ti se raspunde la cererea initiala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru precizare.Dar sesizarea o depun tocmai la cei care nu vor sa-mi raspunda?
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
petrescucornelia, utilizator
OG nr 27/2002 prevede termenul de 30 de zile pentru raspuns la petitii
Pentru petitii a caror cercetare/analiza necesita bagaj sporit de documente perioada de 30 de zile se poate majora cu inca 15 zile
Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice,
termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.
Art. 9. - În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită,
conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile.


Constituie abatere disciplinară şi se sancţionează potrivit prevederilor Legii nr.188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici sau, după caz, potrivit legislaţiei muncii următoarele fapte:
a) nerespectarea termenelor de soluţionare a petiţiilor, prevăzute în prezenta ordonanţă;
b) intervenţiile sau stăruinţele pentru rezolvarea unor petiţii în afara cadrului legal;
c) primirea direct de la petiţionar a unei petiţii, în vederea rezolvării, fără să fie înregistrată şi fără
să fie repartizată de şeful compartimentului de specialitate .


Multumesc!
@ b]ynocentta

Cred ca faceti o confuzie cu privire la dispoztiile aplicabile in sectorul bugetar .. nu confundati functionarii publici cu personalul contractual, intrucat duceti in eroare pe cei care pus astfel de intrebari ...

Legea nr.188/1999 nu este aplicabila decat functionarilor publici , iar cei care lucreaza in spitale nu sunt functionari publici ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea de 5,5% cass aplicata pensionarilor, legala si constitutionala? Pe data de 24.03.2011 , am depus o plangere prealabila la casa de pensii sect. 2 si nici pana la ora actuala nu am primit niciun raspuns.Cum voi proceda in ... (vezi toată discuția)
Termenul legal de raspuns la o reclamatie Leonard Turcitu Leonard Turcitu Care este termenul prevazut de lege pt.a raspunde unei reclamatii. In cazul care nu primesc nici un raspuns ce pot face? (vezi toată discuția)
Nu am primit raspuns la petitie in termenul legal panzarumitica panzarumitica Buna ziua! Sunt pensionar si pentru rezolvarea unei probleme m-am adresat domnului ministrului in a carui subordine se afla casa sectoriala de pensii de care ... (vezi toată discuția)