avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate iulis2002

Activitate iulis2002

Va rog sa-mi spuneti daca asociatul unic al unei firme se poate angaja in firma pe care o detine si daca da in ce conditii.
Multumesc
Răspuns la discuția probleme cu vecinii
trebuie sa existe o solutie, pentru ca eu nu mai suport
cand am venit zilele trecute acasa si am vazut pervazul de la bucatarie plin de par de caine am innebunit
si eu m-am certat cu ei, le-am pus mizeria in fata usii, degeaba, mi-au spus sa-mi inchid balconul daca nu-mi convine
dar acum o sa fac ceva
am copil mic care sta pe jos prin casa, iese in balcon vara si mi-e greata pur si simplu de ce e acolo
acum las asa in balcon si o sa chem pe cineva sa vada, de la primarie, de la opc, de la primarie, o sa fac neaparat ceva sa-i sperii macar
Răspuns la discuția probleme cu vecinii
la asociatia de proprietari n-am mari sanse pentru ca noi sintem in bloc de doar 5 ani, in timp ce toti ceilalti sint de vreo 30 de ani si sint, ca sa zic asa, "prieteni"
nici chiar asa departe n-as vrea sa merg, adica in instanta
eu ma gandeam ca poate la primarie sa fac vreo reclamatie, ceva, dar nu stiu daca au competenta necesara
as vrea initial sa-i sperii putin
tks
Răspuns la discuția INREGISTRARE FACTURA
ar trebui sa-ti inregistrezi tva si in jurnalul de vanzari si in cel de cumparari, sa compensezi cele doua tva-uri si sa-ti ramana de plata la furnizor numai baza facturii, in cazul tau 500 lei
taxarea inversa o gasesti in codul fiscal la capitolul tva
Răspuns la discuția Salariul minim
teoretic ar trebui sa iei in mana 298 lei. conform codului muncii ai dreptul la minim 21 zile de concediu de odihna.
as dori o solutie pentru urmatoarea problema: proprietarii apartamentului de deasupra mea au un caine. problema este ca ei isi scutura toate lucrurile pe balcon si imi umplu mie balconul de par de caine, chiar si in bucatarie am gasit par de caine. as vrea sa stiu carei institutii sa ma adresez pentru ca macar sa-i fac sa respecte regulile de bun simt
Multumesc anticipat.