avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate tinaval11

Activitate tinaval11

Răspuns la discuția schimbare de destinatie
Va multumesc mult pentru raspunsuri .
Răspuns la discuția schimbare de destinatie
Pot sa va mai intreb in legatura cu sediul ....sediul social al firmei este la adresa casei ....trebuie sa deschid punct de lucru sau sa schimb sediul din social in lucrativ?
Contractul de inchiriere sau comodat trebuie facut in orice conditii pentru ca firma sa poata dovedi provenienta spatiului ? sau nu e obligatoriu?
Va mltumesc!
Răspuns la discuția schimbare de destinatie
Va multumesc pentru raspuns , inca nu am rezolvat . Ne trebuie si planul pentru o parte din casa , caci cei de la saneipid cer sa avem baie si vestiar ...asa ca vom folosi toaleta din casa care de altfel e lipita de garaj ...si sa nu mai spargem pentru a face intrare directa din garaj, vom inchiria si holul si baia din casa(pentru uz personal mai sunt alte doua bai;) )Azi voi merge din nou la primarie. Va multumesc pentru informatii! !
elis a scris:

Foarte multi doresc infiintarea unei societati comerciale in apartamentul in care locuiesc doar ca sediul social, nu si ca loc de desfasurare a activitatii.
In speta, infiintarea unei firme cu profil de comert cu amanuntul intr-un apartament si care isi va desfasura efectiv activitatea acolo asta inseamna schimbarea destinatiei locuintei. Daca e doar pentru sediul social, atunci nu se schimba destinatia locuintei.

in situatia in care va vrea sa desfasoare activitatea de comert cu amanuntul in incinta apartamentului respectiv...doar intr-o camera a apartamentului...trebuie sa faca schimbarea de destinatie doar pentru acea camera sau pentru tot apartamentul?si care sunt pasii pentru schimbarea de destinatie? va multumesc
Va multumesc mult pentru raspunsuri!!
Răspuns la discuția schimbare de destinatie
annyea a scris:

Schimbarea de destinatie a spatiului se face la primaria care v-a eliberat si autorizatia pt garaj. Trebuie solicitat intai un certificat de urbanism pentru schmbare destinatie in spatiu comercial. In acel certificat de urbanism vor fi scrise ce alte avize si acte va trebuie, daca va permite schimbarea si in ce conditii.

Ana Stanescu
Benefit Consult


Doamna Ana , va rog sa imi spuneti , aceasta schimbare de destinatie trebuie facuta in orice conditii ....sau se impune doar in anumite cazuri? Eu am cumparat o casa cu garajul lipit de ea , cu toate actele in regula ....am infiintat un SRL si sediul acestuia l-am pus pe casa. Acum in acel garaj din fata casei vreau sa deschid o pizzerie dar doar cu comanda la domiciliu. puteti sa ma indrumati si sa imi explicati ce trebuie sa fac ...?CE este cu contractele de comodat? am auzit ca trebuie sau pot inchiriez eu spatiul catre firma , care e tot a mea....
Va multumesc!
Răspuns la discuția schimbare de destinatie
Garajul s-a contruit odata cu casa , intr-un cartier rezidential la periferia orasului in satul invecinat . De la primarie de care apartin , cea din sat , mi-a zis ca am nevoie de plan de situatie , plan de incadrare in spatiu ( acestea le am ) si planul garajului si a unei parti din casa , plan realizat de catre un proiectant autorizat . Cam ce preturi sunt pentru proiectarea unui astfel de plan, caci am fost la Cad Master si mi-au zis ca ma costa 12 milione bani vechi
Puteti sa imi spuneti pasii ce trebuie urmati in schimbarea destinatiei unui garaj in spatiu de productie? Sediul SRL-ului este pe casa de care e lipit si garajul .Eu sunt si proprietarul casei si administratorul firmei . Trebuie sa fac schimbarea de destinatie ...chiar daca fac un contract de inchiriere prin care , eu , persoana fizica dau in chirie garajul firmei(mele)? Unde trebuie sa merg si ce trebuie sa fac pentru a schimba destinatia garajului in pizzerie( cattering)
Răspuns la discuția O alta schimbare denumire firma
Concluzia este : bunurile firmei raman ale firmei , caci aceasta nu se schimba .. doar i numele si-l schimba.... ea e aceeasi firma , la aceeasi adresa , cu acelasi numar CUI cu care s-a nascut ...pentru asta nu cred ca trebuie sa vinzi bunul * fie el si casa de marcat( pentru a-l cumpara din nou.
Răspuns la discuția O alta schimbare denumire firma
vREAU SA IMI EXPRIM SI EU PAREREA ...E DOAR O PARERE , NU AM NICI UN TEMEI LEGAL ......O societate cand se infiinteaza primeste un CUI precum un om CNP ...pe parcursul existentei firmei , poti schimba sediul ....numele ....culoarea...angajatii ...administratorii ETC ...precum omul casa , adresa , numele...DAR ..CUI-il si CNP-ul raman neschimbate ...cu alea au luat fiinta , cu alea moare .
DAca infiintezi o alta firma cu alta denumire , primesti un nou CUI ...si asa mai departe!