avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate manusa

Activitate manusa

Buna ziua,
doresc sa infiintez o firma care o sa se ocupe cu vanzarea de produse in Romania cu ajutorul unui magazin online. Aceste produse au sa fie importate din diferite tari. In cazul acesta, denumirea firmei trebuie sa contina "import-export"?

Multumesc
Buna ziua,

doresc sa infiintez o frizerie dar nu gasesc nicaieri informatii concrete despre demararea acestei afaceri.(firma a fost inregistrata la ONRC)

Care sunt avizele pe care trebuie sa le detin pentru a incepe aceasta activitate?

Multumesc
Buna ziua,

doresc sa inchiriez un spatiu comercial dar am fost instiintati ca in maxim 2 luni se finalizeaza vanzarea lui. Actualul proprietar cat si viitorul proprietar sunt de acord sa semnam pe o perioada mai mare, 5 ani dar cu renegocierea lui din an in an cu maxim +-20% din valoarea chiriei.

Exista vreo modalitate sa ne asiguram ca viitorul proprietar o sa respecte contractul semnat astazi cu actualul proprietar? Exista riscul ca viitorul proprietar sa nu recunoasca contractul in derulare?

multumesc
Răspuns la discuția Magazin online cu ceai
merci
Răspuns la discuția Magazin online cu ceai
inca astept raspunsuri pentru acte necesare deschidere magazin online cu CEAI
Buna ziua,
doresc sa-mi deschid un magazin online cu ceai adus din china(o sa fie reprezentanta unui brand din USA) si as vrea sa stiu daca trebuie sa am autorizatii pentru a comercializa ceai(ministerul sanatatii etc).

Va rog sa-mi spuneti de ce acte am nevoie ca sa deschid acest magazin online.

Multumesc
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o informatie : mama vrea sa iasa la pensie anticipata si ar vrea sa stie daca poate depune dosarul. Datele sunt :
varsta 55 ani
35 ani vechime
nascut 2 decembrie 1956

Poate depune dosarul?daca da, care o sa fie penalizarea?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția plata pensie PFA
multumesc pentru ajutor
Buna ziua,

probabil s-a mai discutat dar as vrea sa fiu sigura daca procedez bine cu depunerea formularelor conform ordonantelor care tot apar.

In momentul de fata am contract cu o firma pe PFA-ul meu, nu am carte de munca si nu stiu daca la pensie trebuie sa platesc 10,5% sau 31.5% (acelasi lucru si cu somaj). (Nu am alt venit).
Luna trecuta am depus conform OUG 58 dar luna aceasta merg tot dupa 58?


Multumesc anticipat.
Discuție frauda interna
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati pe partea de frauda interna.
Am avut un angajat caruia i-a fost desfiintat postul, el avand in continuare acces la informatiile de pe calculatorul lui.
Dupa ce a aflat vestea ca a rams fara job a sters toate informatiile din calculator, toate mail-urile.
Va rog sa-mi spuneti prin lege cum se pedepseste asa ceva?


Multumesc