Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Spatiu inchiriat se vinde in 2 luni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Spatiu inchiriat se vinde in 2 luni

Buna ziua,

doresc sa inchiriez un spatiu comercial dar am fost instiintati ca in maxim 2 luni se finalizeaza vanzarea lui. Actualul proprietar cat si viitorul proprietar sunt de acord sa semnam pe o perioada mai mare, 5 ani dar cu renegocierea lui din an in an cu maxim +-20% din valoarea chiriei.

Exista vreo modalitate sa ne asiguram ca viitorul proprietar o sa respecte contractul semnat astazi cu actualul proprietar? Exista riscul ca viitorul proprietar sa nu recunoasca contractul in derulare?

multumesc
Incheiati contractul de inchiriere la notar si cereti sa fie notat in cartea cartea funciara.
Daca imobilul nu are carte funciara, deci nu ati avut posibilitatea sa faceti publicitatea lui, atunci el va trebui respectat de noul proprietar daca a fost incheiat inaintea efectuarii vanzarii.