avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate Chiriac Tiberiu Gabriel

Activitate Chiriac Tiberiu Gabriel

Răspuns la discuția Pensia si concediul de odihna
la invatamant este o situatie speciala.Anul incepe la 1 sept si se termina la 31 aug(anul calendaristic urmator).Inteleg asa:daca-mi vine decizia incepand cu 15 aug. am muncit 11 luni si 14 zile si-mi scade concediu cu numarul de zile ramase pana la 31 aug(inclsiv)cand se inchie anul scolar.Corect?Multumesc!
Răspuns la discuția Pensia si concediul de odihna
Limita de varsta cu 42 ani vechime efectiva.
Am depus cererea de pensionare,incepand cu 1 iulie 2020 si pentru ca anul scolar se incheie la 31 august nu vor sa mi plateasca 10 zile din concediu de odihna scazindu-mi cate 5 zile pentru lunile iulie si august.Am facut o parte dn concediu in vacantele anterioare(22 zile)urmand sa fac restul(40 zile)in iulie si august si-mi platesc 30.Este corect?Pe de alta parte,contractul de munca se desface la data emiterii deciziei de pensionare si pana atunci pot face 10 zile de activitate care sa-mi fie platite?Multumesc!
Răspuns la discuția Numele dupa divort
Lamurit.Multumesc!
Discuție Partajul
Daca unul din soti era proprietarul unui ap,care era achitat partial,iar pana la casatorie au fost 2 ani de concubinaj la partaj cel cu drept de creanta poate solicita sa i se considere ca perioada de contributie acei 2 ani?
Daca la divort sotia primeste permisiunea de pastrare a numelui iar,ulterior,doreste sa revina la numele anterior casatoriei exista posibilitate legala?
Discuție Teren agricol
Am mostenit,impreuna cu sora mea,teren agricol si cand am dorit sa-l cadastram am aflat ca nu exista fizic decat 1/2 din suprafata din acte.Daca terenul se relocheaza mai este necesara o noua succesiune?
Nu stiu ce se poate intampla in viitor.Surprizele pot aparea,nu?N-am de unde sa stiu si cred ca-i bine sa-mi iau masuri de precautie.Fata declara ca vom putea locui pe tot restul vietii aici insa nu poti ghici ce se poate intampla.Poti doar sa iei in calcul toate variantele ipotetice.Eu mai am un singur copil deci ar imparti la 2 acea patrime.
Sotul mamei si incerc sa aflu toate,,chichitele"acestei situatii pentru a-mi pune fiica si pe mine la adapost de lucruri neplacute ce s-ar putea petrece in viitor.Ap.cu pricina(cel cumparat cu banii sotului)este trecut(in actul de vanzare-cumparare) ca avand cumparator pe ginere si pe fiica noastra.Asta schimba cu ceva lucruril?Unii sustin ca este bun propriu,altii ca-i comun daca nu este specificat,in actul de cumparare,ca banii sunt exclusiv ai ginerelui,ei fiind sub (asanumita) comuniune de bunuri.
Este problema lor si daca hotarasc asa se procedeaza in consecinta.O chestie de morala(sau cum se poate cataloga)ca o compensatie pentru ca apartamentul in care stau este cumparat,dupa ce s-au casatorit,prin programul prima casa,ulterior mai cumparand un alt apartament cu banii obtinuti de SOT prin vanzarea unei case.Sunt bunuri comune dar se doreste echilibrarea contributiei.