avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate ana.victorita

Activitate ana.victorita

Platitor tva trimestrial incepand cu 01.12.2023. In decontul tva decembrie si in d394 declara facturile doar pentru luna decembrie sau pentru tot trimestrul (01.10.23-31.12.2023)?
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu raspuns la urmatoarea intrebare. Incepand cu 01.01.24 vom emite clientului factura doar electronic, nu pe format hartie si el isi va printa din spv, practic nu ii vom inmana nimic fizic la data emiterii facturii?
Societate care presteaza servicii contabile si factureaza doar catre societati/ii, depaseste 50.000 lei incasari cu numerar in decembrie 2023, fara casa de marcat. Este obligata sa detina pos?
Cas (pensie) declarat in declaratia unica pentru 2022,prin optiune, fara a fi depasit plafonul, este deductibil la calculul impozitului?
In anul 2022 trimestrul 4 am facut o sponsorizare de o mie lei, suma deductibila 20% din impozit venit este 87 lei. Va rog sa ma ajutati cu raspuns daca fac bine cand completez. D107, la suma am pus toata sponsorizare 1000 lei, la suma dedusa am pus cei 87 lei iar la suma reportata diferenta dintre 1000 lei sponsorizarea si 87 lei dedusi din impozit trim 4 an 2022. Mentionez ca este prima sponsorizare efectuata si nu am sume reportate din urma.
Dupa obtinerea fondurilor prin startup nation, ce obligatii declarative are societatea, in afara de cele pt. salarii-d112, d100 si bilant, firma fiind neplatitoare de TVA?
In luna martie 2018 am dat dividende unui asociat in suma de 22.000 lei. Plateste sanatate asociatul avand in vedere art. 174 alin. 10 din codul fiscal, prin care se recalculeaza plafonul?