avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate adytz_1979

Activitate adytz_1979

multumesc
Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere copil nascut in octombrie 2020 si am indemnizatie de crestere de 4000 lei conform veniturilor obtinute.
1- Ce indemnizatie iau pentru al doilea copil daca acesta se naste pana in octombrie 2022?
2- Ce indemnizatie iau pentru al doilea copil daca acesta se naste incepand cu octombrie 2022 pana in octombrie 2023?
Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot face ca sa-mi deduc cheltuielile pentru urmatoarea situatie:
-detin un SRL si as avea nevoie de un spatiu(magazie) pentru depozitare materiale necesare activitatii.Ca persoana fizica detin o casa si o suprafata de teren la o alta adresa decat sediul social.Pe o suprafata de aproximativ 25 m2 as dori sa construiesc aceasta magazie,dar as vrea sa stiu cum pot face acest lucru pentru a putea deduce cheltuielile cu aceasta constructie.
Multumesc.
Sunt asociat unic,administrator si angajat al unei societati.
Pot beneficia de indemnizatie pentru crestere a copilului?
Buna ziua,

Am infiintat o societate in sectorul 6 care se ocupa cu prestarile de servicii la sediul beneficiarilor(CAEN 8690 Alte activitati referitoare la sanatatea umana) si in certificatul constatator se precizeaza ca societatea nu-si desfasoara activitatea la sediul propriu.Ma intereseaza sa aflu ce acte,autorizatii imi trebuie pentru functionare.
Răspuns la discuția drept la munca
multumesc
Discuție drept la munca
Buna ziua,

O persoana detine certificat de handicap gradul 1 permanent,nerevizuibil si conform legislatiei in vigoare are dreptul si primeste indemnizatie de insotitor.Aceasta persoana doreste sa se angajeze si o intereseaza daca in acest caz pierde indemnizatia de insotitor sau daca beneficiaza de aceasta indemnizatie are sau nu si drept de munca?Multumesc.
eu faceam referire la bani nerambursabili de la stat"Confom reglementarilor, angajatorii care incadreaza in munca anumite categorii de persoane pot beneficia de stimulente financiare de la stat, calculate in functie de indicatorul social de referinta (ISR), care in 2014 are valoarea de 500 de lei. Avand in vedere ca dispozitiile in domeniu au fost modificate la sfarsitul anului trecut, am reunit intr-un material complet si recapitulativ tot ce trebuie sa stiti: care sunt conditiile de indeplinit pentru a primi aceste stimulente, tipurile de facilitati acordate, precum si care sunt obligatiile ce revin angajatorilor"

Buna ziua,

Am citit ieri pe avocatnet.ro ca se acorda facilitati pentru angajarea persoanelor cu handicap.Ma intereseaza sa stiu daca ma incadrez si care ar fi demersurile pentru obtinerea acestor facilitati fiscale.
In luna noiembrie 2013 am angajat o persoana cu handicap pe perioada nedeterminata cu timp partial de 2 ore pe zi,persoana avand si un alt contract pe 8 ore la o alta societate.
Pot accesa aceste facilitati,sau care ar fi conditiile(lege).
Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa aflu care este varianta corecta prin care un SRL sa incheie un parteneriat cu o persoana fizica(neautorizata).
SRL presteaza servicii catre diverse persoane fizice,iar beneficiarii sa plateasca contravaloarea serviciilor intr-un cont bancar,pentru a nu mai fi nevoie sa scoatem bon fiscal la fiecare ora de prestatie.