avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate user_db

Activitate user_db

Multumesc!
Buna seara!
Mi-am pierdut certificatul de inmatriculare al masinii si am obtinut un duplicat (de la politie).
Pe spate au scris (tiparit, NU de mana) care este data urmatoarei Inspectii Tehnice Periodice (tocmai la anu'), dar nu au pus abtibild. Banuiesc ca doar cei de la statiile ITP le au si le pot pune.

Intrebarea mea este: Trebuie sa fac ceva ca sa obtin un abtibild sau este ok asa cum este acum? Sunt in legalitate sau nu? Ce spune legea mai exact?

Multumesc!
In regulă.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Ok, deci până la ce data ar trebui să stau ca să nu plătesc nici o indemnizație?
Nu am depus-o încă. Doar am anunțat angajatorul in mod informal.
Dar nu prea înțeleg de ce contează asta.
Întrebarea mea nu este câte zile trebuie stau in preaviz de la data x. Pot sa calculez și eu cât înseamnă data x + 20 de zile lucrătoare.
Întrebarea mea era legată zilele de concediu in avans.
Teoretic pe 20 ianuarie, dar inca nu am semnat foile.
Buna ziua!

Mi-am luat luna aceasta (ianuarie 2023) 4 zile de concediu, iar intre timp mi-am dat demisia.
Legea asigura angajatului 20 de zile de concediu pe an (atat da si firma la care lucrez), ceea ce inseamna 1,66 zile/luna.
Asta inseamna 1,66 zile pana in ianuarie, 3,32 zile pana in februarie, 4,98 zile pana in martie.
Conform legii, preavizul este de 20 de zile lucratoare. Deci, eu daca mi-am dat demisia pe la mijlocul lui ianuarie, 20 de zile de lucratoare ar fi undeva prin mijlocul lui februarie.
Dar in februarie teoretic am doar 3,32 de zile de concediu. Eu deja mi-am 4. Deci sunt oarecum pe minus cu 0,68 zile de concediu.

Nu reusesc sa gasesc raspuns la urmatoarele intrebari:
Cum se rotunjesc zilele de concediu?
Ce se intampla cu ziua (sau mai bine zis cele 0,68 de zile) de concediu care o am pe minus? Mi se taie din salariu o zi de munca?
Pana cand ar trebui sa mai stau ca sa fiu pe 0, chiar daca inseamna sa stau mai mult decat cele 20 de zile de preaviz? Din calculele mele (nu stiu daca sunt corecte, nu gasesc nicaieri pe internet cazul asta) a reiesit ca ar trebui sa mai stau pana pe 10-13 martie ca sa am aproximativ 3,98 zile de concediu.

Ma poate lamuri cineva?

Multumesc!
Buna seara!

Am o intrebare legata de fondul de pensii private.
Contribui de cativa ani la fondul de pensii private (pilonul 2) si am verificat online cati bani s-au adunat pana acum (am la Generali, daca are vreo importanta).

As vrea sa stiu daca este posibil (conform legii) sa primesc banii acumulati (sau macar o parte din ei) inainte de "termen" (adica inainte sa ies la pensie).
Mentionez ca mai am mult pana ies la pensie (cateva decenii).

Multumesc!
Am doar card de debit la ei.
Nu am card de credit sau vreun imprumut sau altceva.

Nu am primit nici o oferta de la ei. Am doar cont standard cu card de debit (de vreo 6 ani).
E contract standard. Nu aveam nimic "personalizat".