avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Are voie banca sa-mi inchida contul daca refuz sa dau ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Are voie banca sa-mi inchida contul daca refuz sa dau informatii legate de locul de munca?

Buna seara,

Am tot primit in ultima vreme notificari de la Banca Transilvania (unde am cont) ca sa-mi actualizez datele personale.
Printre datele cerute se numarau:
- toate datele din buletin
- adresa de mail
- telefon
- daca sunt angajat sau nu
- domeniul in care lucrez
- numele firmei la care lucrez
- veniturile (aproximative) anuale ale firmei la care lucrez

Am refuzat sa dau orice informatie legata de jobul meu, deoarece consider ca nu e treaba celor de la Banca Transilvania unde lucrez eu.

Intrebarile mele sunt:
1. Au voie, din punct de vedere legal, sa-mi ceara informatiile astea (legate de job)? Sau ii pot da in judecata doar pentru simplu fapt ca mi le-au cerut?
2. Au voie, din punct de vedere legal, sa-mi inchida contul daca refuz in continuare sa le dau informatiile legate de jobul meu?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: savysb , utilizator 11:55, 1 Aprilie 2021
Depinde ce ați semnat inițial
E contract standard. Nu aveam nimic "personalizat".
Teoretic nu-i obligatoriu să declarați locul de muncă și salariul. Dar aceste date pot fi aflate de la ANAF.
La ANAF sunteți în baza de date cu locul de muncă și cuantumul salariului.
Orice bancă, și orice executor judecătoresc, intră printr-o aplicație în baza de date de la ANAF și interoghează pe oricine are interes.

Însă depinde în ce scop v-ați deschis un cont curent la această bancă. Dacă dețineți un card de debit nu se întâmplă nimic. Dar daca aveți un card de credit, s-ar putea să vă retragă oferta, dacă nu declarați locul de muncă și ce salariu aveți.

În cazul că nu aveți rulaj și contul este inactiv, după 6 luni se închide automat (la BT).
Ultima modificare: Vineri, 26 Martie 2021
Dapix, utilizator
Am doar card de debit la ei.
Nu am card de credit sau vreun imprumut sau altceva.

Nu am primit nici o oferta de la ei. Am doar cont standard cu card de debit (de vreo 6 ani).
Tot la Banca Transilvania vi se vireaza si salariul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani luați de banca de pe cardul de salariu gabriel34 gabriel34 Bună seara. Am un card de cumpărături și un card de salariu la Banca Transilvania. Am tot amânat plata la cardul de cumpărături, iar luna trecută m-au ... (vezi toată discuția)
Stergere din biroul de credit! cristi_cornea cristi_cornea Buna seara. Sotia mea a avut un card Forte la BT si, in urma primirii unei popriri de la ANAF, BT-ul a blocat fondurile din contul curent si nu i-a mai ... (vezi toată discuția)
Modificarea contului de salar ContSters75210 ContSters75210 buna seara , as dori sa stiu daca la servici pot sa-mi refuze schimbarea contului de salar pentru ca am dorit acest lucru si am fost refuzata pe motiv ca ... (vezi toată discuția)