avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Marius Popa

Activitate Marius Popa

Răspuns la discuția agresiune, nevinovat, ajutor
1. poti merge si fara avocat. singurul avantaj al avocatului in acest caz este ca poate urmari mai bine dosarul. ti se sugereaza un avocat deoarece "vei fi bagat in seama", altfel stai mai mult pe la usi. voi veti fi chemati la politie si acolo veti vedea ce probe are impotriva voastra. 2. felul in care va comportati, mi e imi suna ca voi sunteti vinovati de lovirea lui. iar bataia administrata de acei indivizi nu a fost intamplatoare. voi i ati pus sa-l bata.sau a fost batut ca urmare sesizarii evenimentului de catre voi. un lucru pe care nu ti l au spus colegii mei.fii sincer cu tine si cu avocatii, altfel nu te pot ajuta ei.
Răspuns la discuția Neadministrare de probe
poti face aceea cerere, iar daca instanta o considera intemeiata, o va admite. nu ai nimic de pierdut
modificarile codului de procedura penala, nu mai permit adresarea de plangeri penale instantei.
Răspuns la discuția Neadministrare de probe
din cate inteleg eu procurorul a procedat corect. cred ca se face o confuzie. procurorul trebuia sa se pronunte asupra probelor care ar demonstra existenta unei infractiuni nu si asupra acelor probe care tin de rezolvarea problemei in civil (schite etc.). in ceea ce priveste suspendarea judecatii civile-este adevarat ca pnalul tine in loc civilul. dar in cazul dumneavoastra nu suntem in prezenta unui proces penal, deoarece acesta nici nu a inceput. procurorul dispunand neinceperea urmaririi penale. o parere
Răspuns la discuția Neadministrare de probe
din cate inteleg eu procurorul a procedat corect. cred ca se face o confuzie. procurorul trebuia sa se pronunte asupra admisibilitatii sau respingerii probelor care ar demonstra existenta unei infractiuni nu si asupra acelor probe care tin de rezolvarea problemei in civil (schite etc.). in ceea ce priveste suspendarea judecatii civile-este adevarat ca penalul tine in loc civilul. dar in cazul dumneavoastra nu suntem in prezenta unui proces penal, deoarece acesta nici nu a inceput. procurorul dispunand neinceperea urmaririi penale. o parere
in ceea ce priveste plangerea, pe langa sfaturile corecte pe care le ati primit, va indic prevederile codului de procedura penala-art. 279 pana la art. 286. sunt relativ clare. privitor la faptul daca o inregistrare a convorbiirilor telefonice avansate de catre dumneavoastra, ar putea constitui proba in procesul penal? raspunsul il da tot codul de procedura penal care admite aceasta posibilitate, cu conditia ca aceasta inregistrare sa nu fie interzisa de lege. aici lucrurile sunt discutabile. dar dumneavoastra va puteti adresa politiei, sa prezentati inregistrarea, iar organele de urmarire penala ar putea cere instatei autorizarea interceptarii si inregistrarii convorbirilor telefonice. asta daca o va considera necesar. succes.
Răspuns la discuția disjungere
1. cred ca ai vrut sa intrebi daca organul de cercetare penala poate propune procurorului disjungere. si procurorul este organ de urmarire penala 2 .disjungerea este posibila oricand cu cateva exceptii: in cazul infractiunilor complexe, continuate, de obicei sau concursul ideal de infractiune. 3. in cazul unei delapidari disjungerea este posibila, deoarece suntem in prezenta singurului caz de indivizibilitate, care permite disjungerea cauzei, adica in caz de participatie penala.
4. nu ne spui pentru ce acuzatie a fost inceputa urmarirea penala impotriva angajatorului. tot pentru delapidare, nu ar fi normal pentru ca subiectul activ la delapidare este calificat: un gestionar sau administrator si funcionar pe deasupra. iar angajatorul nu poate fi administrator sau gestionar decat daca gestioneaza la randul sau un patrimoniu, sau bunuri in raport cu alta persoana. sper sa te ajute