avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate lili olarescu

Activitate lili olarescu

Discuție Tranfer
Daca lucrez că asistent medical generalist la spitalul județean, mă pot transfera la serviciul județean de ambulanță?
Precizez faptul că spitalul județean este subordonat Consiliului Județean, iar Ambulanta Ministerului Sănătății. Vă mulțumesc!
Conform legii 283/2011
Art. 18
In anul 2012, indemnizatiile prevazute la art. 4 alin. (4) din Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, nu se acorda.

Conform noii ordonante de reintregire a salariilor intra in plata toti revolutionarii sau doar cei aflati in plata? Nu trebuia abrogat art. 18 din 283/2011?
indemnizaţiile pentru eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care au murit sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987, se majorează cu 2,3 la sută faţă de cuantumul aflat în plată în luna mai 2012, fără a depăşi nivelul în vigoare în luna iunie 2010.
Ce intelegeti dvs. de aici.Eu inteleg ca se maresc doar indemnizatiile aflate in plata in luna mai 2012, Astept un raspuns.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns :
Am luat un imprumut de la BCR in valoare de 72.000 ron in luna iulie, am rata lunara de 1300 ron , pana acum am fost un bun platnic dar acum a aparut legea 410/2011 care a suspendat plata indemnizatiilor pentru Luptatorii Remarcati pentru anul 2012, eu fiind beneficiara a legii 341/2004 avand calitatea de Luptator Remarcat. Pana acum achitam rata din indemnizatie iar acum nu mai am din ce achita deoarece am un salariu de 525 ron. Daca nu mai achit ratele stiu ca banca va da contrctul meu la o firma de recuperari, bunuri mobile si imobile nu am nici eu nici sotul singurul venit al familiei este indemnizatia de persoana cu handicap a sotului de 293 ron si salariul meu. Se va pune poprire pe tot salariul meu sau cum spune legea pe 1/3 din venituri si va pune poprire si pe indemnizatia sotului, deoarece el este coplatitor. Nu am garantat cu nimic cand am mers la banca am facut imprumutul on baza indemnizatiei de revolutionar si a deciziei de la Casa de Pensii.
Astept un raspuns .
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția servitutea de trecere

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: Parintii mei locuiesc intr-o casa fosta nationalizata, au cumparat-o conform legii. Locuiesc intr-o curte cu inca 3 familii,sunt 2 corpuri de case incurte un corp pe stanga, un corp pe dreapta,in corpurile respective locuiesc cate doua familii , unii in fata altii in spate. Familia care locuieste in fata in corpul din stanga vrea sa inchida curtea sa nu le mai lase drum de acces celorlalte 3 familii, spunand ca nu il intereseaza pe unde trec. In 1997 au cumparat casele toate cele 4 familii. Mostenitorii fostului proprietar au fost despagubiti de catre Consiliul Judetean Arges pentru case si teren. Dupa ce au luat banii s-au dat in judecata mama si fiu pentru iesirea din indiviziune , instanta nu a stiut ca ei au fost despagubiti si le-a impartit mostenirile, adica terenurile, iar curtea celor doua imobile a revenit fiului care ulterior (in anul 2000) vinde terenul la doua persoane unul fiind unul din cei care locuieste in curte iar el acum vrea sa isi incida terenul deoarece el este cel care locuieste la strada.(acesta in contractul de vanzare cumparare spune ca terenul nu este grevat de sarcini sau servituti.) Cand s-au cumparat casele de la ICRAL in 1997 au fost vandute numai casele si terenul de sub ele , iar anexa la contract este schita unde este trecuta si calea de acces si in contract spune ca schita face parte din contract, dar in contract nu se specifica decat imobilul si pamantul de sub imobil.
Toate cele 3 familii au dat in judecata cealalta familie care a cumparat terenul prin Ordonanta Prezidentiala pentru a le lasa libera calea de acces.
Este bine ceea ce au facut, sau trebuia sa dea in judecata normal nu prin OP si sa ceara servitute de trecere deoarece este singura cale de acces .
Stiu ca ma puteti indruma, astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: Parintii mei locuiesc intr-o casa fosta nationalizata, au cumparat-o conform legii. Locuiesc intr-o curte cu inca 3 familii,sunt 2 corpuri de case incurte un corp pe stanga, un corp pe dreapta,in corpurile respective locuiesc cate doua familii , unii in fata altii in spate. Familia care locuieste in fata in corpul din stanga vrea sa inchida curtea sa nu le mai lase drum de acces celorlalte 3 familii, spunand ca nu il intereseaza pe unde trec. In 1997 au cumparat casele toate cele 4 familii. Mostenitorii fostului proprietar au fost despagubiti de catre Consiliul Judetean Arges pentru case si teren. Dupa ce au luat banii s-au dat in judecata mama si fiu pentru iesirea din indiviziune , instanta nu a stiut ca ei au fost despagubiti si le-a impartit mostenirile, adica terenurile, iar curtea celor doua imobile a revenit fiului care ulterior (in anul 2000) vinde terenul la doua persoane unul fiind unul din cei care locuieste in curte iar el acum vrea sa isi incida terenul deoarece el este cel care locuieste la strada.(acesta in contractul de vanzare cumparare spune ca terenul nu este grevat de sarcini sau servituti.) Cand s-au cumparat casele de la ICRAL in 1997 au fost vandute numai casele si terenul de sub ele , iar anexa la contract este schita unde este trecuta si calea de acces si in contract spune ca schita face parte din contract, dar in contract nu se specifica decat imobilul si pamantul de sub imobil.
Toate cele 3 familii au dat in judecata cealalta familie care a cumparat terenul prin Ordonanta Prezidentiala pentru a le lasa libera calea de acces.
Este bine ceea ce au facut, sau trebuia sa dea in judecata normal nu prin OP si sa ceara servitute de trecere deoarece este singura cale de acces .
Stiu ca ma puteti indruma, astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am un nepotel de 9 ani si jumatate, i-a decedat tatal saptamana trecuta, tatal lui lucra in Cooperatie era frizer , avea carte de munca, are pe cartea de munca aproximativ 15, 16 ani, el avea varsta de 35 de ani , nu a decedat din cauza unui accident de munca, copilul este la scoala, mama copilului este angajata la particular, are carte de munca, parintii au aproape 13 ani de casnicie .As dori sa stiu daca , copilul are dreptul la pensie de urmas , si unde trebuie sa ma adresez? Astept raspunsul dvs. la adresa lili_olarescu@yahoo.com
Răspuns la discuția taxe si impozite
Va multumesc. Da posesorul autoturismului este si beneficiarul Legii 341/2004.
Imi cer scuze pentru cum am trimes mesajul prima oara
Buna ziua! Am o nedumerire si as dori sa ma ajutati. Am un autoturism(inmatriculat in Romania) care este doar pe numele meu sunt beneficiar al Legii 341/2004 am calitatea de Luptator Remarcat prin Fapte Deosebite in Lege scrie ca am scutire la impozitul pe autoturisme la un autoturism hicomat. (hicomat stiu ca inseamna autoturism echipat cu un dispozitiv pentru persoanele cu handicap) . Sotul meu este persoana cu handicap grav gradul 1 cu insotitor (este si el Luptator Remarcat prin Fapte Deosebite ) , am mers la Romhandicap am echipat masina cu dispozitiv de condus la mana, am mers la RAR sa il treaca in cartea masinii , a fost trecut ,, echipat cu dispozitiv de condus la mana". Acum urmeaza sa merg la Primarie sa depun cerere pentru scutirea de impozit, la rolul masinii la Primarie este trecut si sotul. Va rog sa imi spuneti pe ce nume trebuie sa fac cererea de scutire la impozit. Va rog din suflet sa ma ajutati. Astept un raspuns urgent la adresa lili_olarescu@yahoo.com
Buna seara! Am o nelamurire si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra.Sunt beneficiar al Legii 341/2004 Legea recunoştinţei faţă de eroii martiri şi luptătorii care au
contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989.Conform Legii primesc o indemnizatie lunara. In lege articlul 5 alineat 2 are urmatorul text,, (2) Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate
venituri, nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi.''
As dori sa stiu daca am dreptul sa cer scutire la caldura, stiu ca trebuiesc adunate toate veniturile membrilor familiei si apoi se imparte la cati membrii sunt in familie si daca nu depasim un barem ne incadram la scutire.Va rog sa ma ajutati la calcul trebuie sa adaug si indemnizatia de revolutionar sau nu.Va multumesc anticipat! Astept raspunsul dumneavoastra la adresa lili_olarescu@yahoo.com