Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitutea de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitutea de trecere

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: Parintii mei locuiesc intr-o casa fosta nationalizata, au cumparat-o conform legii. Locuiesc intr-o curte cu inca 3 familii,sunt 2 corpuri de case incurte un corp pe stanga, un corp pe dreapta,in corpurile respective locuiesc cate doua familii , unii in fata altii in spate. Familia care locuieste in fata in corpul din stanga vrea sa inchida curtea sa nu le mai lase drum de acces celorlalte 3 familii, spunand ca nu il intereseaza pe unde trec. In 1997 au cumparat casele toate cele 4 familii. Mostenitorii fostului proprietar au fost despagubiti de catre Consiliul Judetean Arges pentru case si teren. Dupa ce au luat banii s-au dat in judecata mama si fiu pentru iesirea din indiviziune , instanta nu a stiut ca ei au fost despagubiti si le-a impartit mostenirile, adica terenurile, iar curtea celor doua imobile a revenit fiului care ulterior (in anul 2000) vinde terenul la doua persoane unul fiind unul din cei care locuieste in curte iar el acum vrea sa isi incida terenul deoarece el este cel care locuieste la strada.(acesta in contractul de vanzare cumparare spune ca terenul nu este grevat de sarcini sau servituti.) Cand s-au cumparat casele de la ICRAL in 1997 au fost vandute numai casele si terenul de sub ele , iar anexa la contract este schita unde este trecuta si calea de acces si in contract spune ca schita face parte din contract, dar in contract nu se specifica decat imobilul si pamantul de sub imobil.
Toate cele 3 familii au dat in judecata cealalta familie care a cumparat terenul prin Ordonanta Prezidentiala pentru a le lasa libera calea de acces.
Este bine ceea ce au facut, sau trebuia sa dea in judecata normal nu prin OP si sa ceara servitute de trecere deoarece este singura cale de acces .
Stiu ca ma puteti indruma, astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!
OP....este rezultatul unei masuri care se cere a fi luata de urgenta, asta nu inseamna ca nu se va judeca procesul in mod normal.

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: Parintii mei locuiesc intr-o casa fosta nationalizata, au cumparat-o conform legii. Locuiesc intr-o curte cu inca 3 familii,sunt 2 corpuri de case incurte un corp pe stanga, un corp pe dreapta,in corpurile respective locuiesc cate doua familii , unii in fata altii in spate. Familia care locuieste in fata in corpul din stanga vrea sa inchida curtea sa nu le mai lase drum de acces celorlalte 3 familii, spunand ca nu il intereseaza pe unde trec. In 1997 au cumparat casele toate cele 4 familii. Mostenitorii fostului proprietar au fost despagubiti de catre Consiliul Judetean Arges pentru case si teren. Dupa ce au luat banii s-au dat in judecata mama si fiu pentru iesirea din indiviziune , instanta nu a stiut ca ei au fost despagubiti si le-a impartit mostenirile, adica terenurile, iar curtea celor doua imobile a revenit fiului care ulterior (in anul 2000) vinde terenul la doua persoane unul fiind unul din cei care locuieste in curte iar el acum vrea sa isi incida terenul deoarece el este cel care locuieste la strada.(acesta in contractul de vanzare cumparare spune ca terenul nu este grevat de sarcini sau servituti.) Cand s-au cumparat casele de la ICRAL in 1997 au fost vandute numai casele si terenul de sub ele , iar anexa la contract este schita unde este trecuta si calea de acces si in contract spune ca schita face parte din contract, dar in contract nu se specifica decat imobilul si pamantul de sub imobil.
Toate cele 3 familii au dat in judecata cealalta familie care a cumparat terenul prin Ordonanta Prezidentiala pentru a le lasa libera calea de acces.
Este bine ceea ce au facut, sau trebuia sa dea in judecata normal nu prin OP si sa ceara servitute de trecere deoarece este singura cale de acces .
Stiu ca ma puteti indruma, astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!
Daca in actiune nu se solicita decat sa fie permis accesul blocat atunci O.P ar putea fi admisibila.
Daca insa tindeti sa lamuriti chestiunea pe fond ... atunci O.P nu este admisibila pentru ca depaseste conditia vremelniciei.-581 C.p.c-.