avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters57520

Activitate ContSters57520

in 2005 mi-am cumparat produse de la altex in rate prin brd finans ,in 2006 am achitat integral,dupa cateva zile m-au sunat acasa ca banii au fost virati in alt cont ,am trimis prin fax chitanta cu care am platit pentru confirmare si am intrebat daca m-am achitat de tot.au spus da.acum dupa 2 ani am primit un telefon in care eram anuntata ca trebuie sa platesc cat mai repede rata ,am fost socata.mergand la brd am aflat ca nefacand o cerere de inchidere cont din cont s-a luat in fiecare luna rata si dobanda....intrebare:ce vina am eu?nimeni nu mi-a spus asa ceva,nu scrie nimic nici in contract.ce pot face?
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
odata cu cresterea salariului minim fostul sot este obligat sa mareasca pensia alimentara( in functie de salariul minim).trebuie sa il dau in judecata de fiacare data cand creste salariul minim,adica din 3 in 3 luni...?
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
ce pot face daca fostul sot declara ca nu lucreaza(pensia se calculeaza in functie de salariul mediu pe economie)insa eu stiu ca lucreaza la negru,ma pot ajuta martorii la un eventuaql proces?
"nerespectarea unei hotarari judecatoresti este o faptat penala".adica eu as fi sanctionata daca nu il las pe tatal fetitei mele sa o vada insa in cazul in care el nu vine sa o vada...sau vine o data la 6 luni ............in aceste cazuri unde sunt sanctiunile ca tot o hotatare judecatoreasca este..........este nevoie ca un tata sa isi bat copilul ,sa il maltrateze ca sa poata fi decazut din drepturi.........ce poti sa ii spui unui copil care isi asteapta tatal?

:offtopic: Va rog sa nu mai redactati mesaje cu litere mari, parca ati tipa la noi...
In plus, mesajele lungi de acest gen sunt obositoare de urmarit. Puteti sa consultati in acest sens si Regulamentul de postare, aici: www.avocatnet.ro/content/tag...
Ati incalcat punctul 1.2 din acest regulament care spune:"1.2. Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum."
Am editat eu mesajul pentru a nu-l sterge.
Este legal ca fostul sot sa imi trimita pensia alimentara pentru fetita o data la 2 luni?

:offtopic: Va rog sa nu mai redactati mesaje cu litere mari, parca ati tipa la noi...
In plus, mesajele mai lungi de acest gen sunt obositoare de urmarit. Puteti sa consultati in acest sens si Regulamentul de postare, aici: www.avocatnet.ro/content/tag...
Ati incalcat punctul 1.2 din acest regulament care spune:"1.2. Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum."
i-am acordat fostului meu sot dreptul de a vizita fetita ......el nu a cerut drept de vizita la divort si nu a primit.....insa vrea sa vina la intalnirile cu fetita insotit de actuala sotie ,cu fiul sau adoptiv si cu fosta soacra..........AM DREPTUL SA FEFUZ?......daca deschide actiune pentru program de vizite sunt obligata sa accept sa vina insotit de ei?..imi spune ca este familia lui si ca are tot dreptul sa vina ca este si fetita lui.fetita are un an si 8 luni...............de la ce varsta poate sa o ia la sfarsit de saptamana si in vacante?.......va multumesc anticipat
Răspuns la discuția incredintarea copilului
90.00 ron in conditiile in care conduci un citroen c5 ,ai in garaj un ford iti petreci vacantele in grecia,turcia etc......posibilitatile lui materiale sunt mult mai mari insa pe mine nu ma deranjeaza ca nu ii da ........ci ca isi face copilul sa sufere... imi spune ca sunt atatia copii parasiti.....unul in plus ce mai conteaza
Răspuns la discuția incredintarea copilului
la divort fetita mi-a fost incredintata mie......fostul meu sot nu a cerut drept la vizita ..ii plateste fetitei o pensie alimentara de 90.00 ron pe care de 3 luni eu o refuz..........desi sta la 20 metri de locuinta mea nu s-a interesat niciodata de copil,trece pe langa ea si intoarce capul.........de doua ori fetitei i-a fost rau si am fost nevoita sa il sun,nu aveam cu cine sa o duc la spital ........mi-a spus ca este responsabilitatea mea si ca pe el nu il intereseaza......pot sa cer decaderea din drepturi?...........el, acum vrea sa se mute din cartier...............daca noi nu mai pastram legatura si eu am nevoie de el pentru a iesi din tara cu fetita,sau pentru alte probleme in care am nevoie de semnatura trebuie sa il caut.......pot incheia cu el un act notarial in care eu sa renunt la pensia alimentara iar el sa renunte la orice drept asupra copilului?nu am intentia de despartii copilul de tata...........insa nici o lege nu il poate obliga sa il iubeasca si sa vina sa o vada........
Răspuns la discuția pensie de intreþinere
M-am despartit de fostul sot cand eram insarcinata in 3 luni...motivul :nu a vrut copilul.....am divortat .....el nu a cerut drept la vizita ,ii plateste 90.00 ron pe luna.....fetita are acum 1an si jumatate el nu a mai vazut-o de 8 luni.de doua luni refuz sa ii mai primesc pensia alimentara....pot face lucrul asta ,adica legal ?