avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate carodum63

Activitate carodum63

Sotul meu este nascut la 15.06.1949; are o vechime de 27 ani, 3 luni, 16 zile -din care 18 ani 5 luni 4 zile in grupa II de munca,100%;
Are studii superioare de 5 ani si serviciu militar de 6 luni.
In prezent nu-si mai poate gasi un loc de munca datorita varstei inaintate.
Ce sanse are de iesire la pensie sau la ce data poate depune dosarul?
Multumesc
Buna seara,
Dintr-o mare graba am intocmit o decizie de incetare a CIM eronat,
mai precis am gresit numarul /data contractului care inceteaza.
Va rog, din suflet sa mi spuneti cum pot corecta/ anula sau inlocui aceasta decizie cu una corecta, cel tirziu miine, pentru ca salariatul a lucrat si astazi inclusiv si vrea decizia pentru inchidere carnet de munca.
Multumesc mult.
Va rog sa-mi spuneti cum trec in pontaj un tatic care a fost in CIC doi ani si nu s-a prezentat la lucru de peste 40 zile. N-a trimis nici un fel de cerere. Ce facem cu CIM lui?
Răspuns la discuția intoarcere din CIC
Multumesc mult pentru raspunsuri si totusi revin cu intrebarea daca pot sa-l incadrez o zi si sa-i fac decizia de concediere imediat sau dupa termenul legal de 20 zile, care nu se poate materializa fizic.
Firma nu e suspendata,nu putem lucra din cauze tehnologice: temperaturi scazute, ploi, lipsa posibilitatii de acces la lucrare.
Bineinteles ca nu avem resurse financiare, mai ales ca o peioada de 6 luni din 12 luni nu am avut contracte. Noi am incercat sa gasim posibilitati sa existam dar asemenea prevederi din codul muncii ne incurca si mai mult.Patim toate impozitele si taxele dar preavize fara munca si loc de munca e chiar prea mult.
La multi ani!
Buna seara,
Avem un tatic care se prezinta la lucru dupa terminarea CIC.
Problema este ca firma noastra nu mai lucreaza in perioada 14.12.2009-- 01.03.2010 (suntem firma de constructii), salariatii ramasi sunt in CFS la cererea lor, ei fiind pensionari.
Postul celui care se intoarce este desfiintat si dorim sa-l trecem in somaj.
Intrebarea este daca putem sa-l dam la somaj fara preaviz intrucit nu are unde veni sa lucreze, macar 4 ore,
si ce sa lucreze de unul singur!
Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti in cat timp ma pot inregistra la somaj daca am o decizie de incetare a CIM, conf. art.58 coroborat cu art.65 si 66 din CM. incepand cu data de 04.02.2009 ?
Intre timp am mai lucrat ca particular,fara forme legale.
As dori sa ma inscriu la somaj,dar nu stiu daca mai este valabila decizia din februarie.
Buna seara,
Firma noastra a pregatit documentele de suspendarea activitatii incepand cu 01.10.2009.
Am inchis contractele de munca ale tuturor salariatilor dar avem un tatic in CIC.
Va rog sa-mi spuneti ce facem cu contactul lui de munca care este suspendat pana in luna decembrie 2009 si nu putem sa-i incetam contractul in aceasta perioada?
Activitate nu putem avea, dar figuram la ITM cu un salariat.
Va multumim anticipat.