avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate viksen

Activitate viksen

Discuție donatie
parintii mei au doi copii¬pe mine ca fiica si pe fratele meu. in urma cu zece ani mie mi-au facut un act de donatie prin care eu primeam apartamentul cu trei camere in care eu si fratelel meu am crescut. acest act a fost pur formal intrucat parintii mei intentionau sa se mute in alt oras si la vremea respectiva nu puteau avea o a doua locuinta in mod legal .ulterior eu ca fiica m-am mutat in acest apartament donat de parinti, dar nu inainte de a le oferi ca suma jumatate din valoarea apartamentului lucru stiut de toata lumea dar nenotificat prin nici un act.intrabarea mea este urmatoarea¬cum pot ca acest apartament care mi-a fost numai mie donat sa poata ramine strict al meu fara ca ulterior el sa poata fi revendicat de fratele meu,recte sotia lui.?as dori sa tranform acest act de donatie in unul de vinzare cumparare deci parintii mei sa -mi vinda numai mie acest apartament cu trei camere.Cum se poate anula actul de donatie facut de ei catre mine si transforma in act de vinzare cumparare-ei ca si vinzatori si eu ca si cumparatoare?care este procedura legala si cat costa cu aproximatie?va multumesc anticipat.


Discuție donatie
Cum pot anula o donatie,pentru a o transforma in contract de vanzare-cumparare?
Va mulumesc anticipat.
Discuție donatie
Am dobandit un apartament de la parintii mei,prin donatie.Acum doresc sa inchei un act de vanzare-cumparare,pentru acest apartament,tot cu parintii mei.
Care este procedura?
Va multumesc anticipat.
Discuție mostenire
Doi frati mostenesc un teren de la tatal lor.Unul din frati decedeaza,lasand in urma sotia si doi copii minori.
Cum se imparte in acest caz terenul?