Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Cum pot anula o donatie,pentru a o transforma in contract de vanzare-cumparare?
Va mulumesc anticipat.
Un contract de donatie poate fi constatat nul absolut pentru neindeplinirea cerintelor de forma, respectiv forma ad solemnitatem sau se poate anula pentru vicierea consimtamintului sau lipsa discernamintului donatorului. Mai poate fi revocata in cazurile expres prevazute de lege. Ca efect al nulitatii donatia se considera ca nu a existat niciodata si ca bunul care face obiectul ei nu a iesit niciodata din patriimoniul donatorului