avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate vladfr

Activitate vladfr

Cred ca am găsit răspunsul, duplicatele nu se semnează. Originalul este doar unul, ținut în arhiva notariala.

[ link extern ]
Am cumpărat un apartament nou, și am semnat actul de vânzare. De la notar am primit 4 duplicate, cu stampila, parafa și semnatura notarului.

Semnăturile vânzătorului și a mea însă nu sunt pe nici un duplicat.

Este normal sa fie asa? Originalul semnat a rămas la notar, dar mi se pare normal ca măcar un duplicat al meu sa fie semnat de toate părțile.
Am un PFA pe norma de venit pe consultanta IT, cod 6202. Modificarile codului fiscal, ce urmeaza sa intre in vigoare in Iulie 2015, nu par sa implice schimbari specifice PFA-urilor cu norma de venit.

Cum s-ar calcula retroactiv platile la stat daca as fi trecut la activitate dependenta?
Ar trebui sa considere venit salarial suma normei, indiferent de incasari?

In afara de recalculare, ar mai fi ceva specific normelor de venit?
Multumesc
Stie cineva de vreo schimbare?
N-am talent la asa ceva, dar poate capat :)
In acest caz, eu sunt prestatorul, si poate asta face putin mai delicata negocierea.
Intr-adevar, exista penalitati si pentru beneficiar, daca nu plateste la timp, acelasi procent de 2% pe zi.

Totusi a doua clauza este unilaterala: daca Prestatorul nu termina proiectul in limita a data incheierii din contract + 30 zile, se obliga sa plateasca Beneficiarului de cinci ori valoarea proiectului.
Multumesc pentru sfaturi, voi incerca.
Daca nu voi ajunge la nici un rezultat, voi renunta.
Salut!

Ma pregatesc sa semnez un contract de prestari servicii care prevede penalitati, dupa cum urmeaza:

- 2% pe zi din valoarea totala a contractului pentru intarzieri
- daca intarzierile depasesc 30 de zile, ma oblig sa platesc de cinci ori valoarea proiectului, suma neta, fara drept de apel

Mie procentul de 2% mi se pare urias. Nu am vazut contracte cu mai mult de 1%, majoritatea au 0,1-0,5%.

Iar a doua clauza mi se pare absurda.:stunned:

Cum vi se pare? As aprecia foarte mult un raspuns, deoarece nu am vazut foarte multe contracte de genul acesta, dar m-am ars foarte tare cu unul acum cativa ani si nu vreau sa mai semnez inca o data asa ceva.

Ce alt fel de clauze se mai pot include care asigura Beneficiarul ca voi termina proiectul, dar care nu ma obliga la plati atat de mari?
Răspuns la discuția Impozit programatori
Am gasit si eu aceste articole, tot sapand prin legislatie.

Parerea mea sincera e ca ar trebui sa se scoata conditia cu diploma, pt ca nu reflecta realitatea. si ar trebui sa se extinda actul si la venituri realizate ca munca independenta :)
cu totii stim ca domeniul IT s-a extins intr-atat de mult incat muncile nu se fac doar de catre programatori.
Spre ex, eu sunt la Comunicare, SNSPA, in buc... mi se pare ca este oarecum un domeniu conex la ce se intampla pe web acum (lucrez ca web developer :)

Cineva a spus ca vrea audienta la ministru... eu ma bag. Deasemenea, cred ca o petitie care sa ceara scoaterea conditiei cu diploma ar fi ideala.
N-a zis chiar Base ca romanii nostri invata singuri, cu programe piratate? Si n-a zis-o oare in fata lu taticu Bill Gates? :P

Cat despre partea cu activitatea independenta .... asta nu cred ca se va intampla. Dar iti poti face PFA, si-atunci, pac! bypass :D