avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Sarman Maria

Activitate Sarman Maria

Bună ziua...am nevoie de un ajutor de la dumneavoastră... aș avea o șansă de câștig dacă cer în judecată returnarea banilor plătiți pe un apartament deoarece cel care mi-a vândut nu sa ținut de cuvânt să facă branșarea blocului la curent?... promisiunea a fost verbal dar a si dat o semnătură pe o hârtie întocmită între noi (fără notar).martori sunt un bloc întreg. apartamentul a fost cumpărat în octombrie 2020 la gata...însă nu de la dezvoltator l-am cumpărat ci de la altcineva care îl cumpărase de la dezvoltător.
Răspuns la discuția Mansarda nefinalizata
Multumesc frumos...mult bine va doresc.
Răspuns la discuția Mansarda nefinalizata
multumesc frumos...mult bine va doresc
Răspuns la discuția Mansarda nefinalizata
De constructie s-a apucat o firma de constructii...nu stiu exact de ce nu au terminat-o...nu stiu nici daca au avut autorizatie de construire(eu am cumparat apartamentul in urma acestei lucrari)...asociatia spune nu au nici un act sau macar chitanta cu numele acelei firme (eu cred ca s-au facut ceva smecherii intre acea firma si asociatie ptr ca ii citesc frica pe fata presedintelui) ...eu locuiesc la et 4 si deasupra este mansarda...dar problema este ca blocul era inainte de a se construi mandarda..un bloc de 4 et...au spart acoperisul(original)...pentru a face mansarda...au terminat sa zicem apartamentele de la mansarda...in schimb...de 6-7 ani...de cand noi am cumparat acest ap la et 4...nimeni nu a mai venit sa faca scara care duce catre mansarda...astfel a ramas totul o mare tiganie care este si inestetic dar si periculos..........stam cu o ditamai gaura sparta in tavan.si as vrea sa stiu daca as putea sa ma adresez primariei..sau asociatia se face vinovata ptr faptul ca nu isi da interes pentru a termina lucrarile prin orice alt mijloc...nu stiu...vreau sa ma adresez cuiva care poate sa rezolve aceasta problema.
Buna ziua...va rog frumos .daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns...problema este asa...acum vreo 7 ani s-a construit o mansarda la blocul nostru unde locuim,insa nu s-a finalaizat nici cu constructia nici cu actele de aceea nu s-a vandut nici un apartament...dar cel mai grav este caci tavanul(acoperisul vechi al blocului nu )este spart si necimentuit,neestetic si in caz de vreun cutremur este foarte periculuos...administratia blocului care este formata dintr-un presedinte de 76 ani si o administratoare de 51 de ani...nu au de gand sa faca ceva in acest sens...as vrea sa intreb...unde pot merge in calitate de locatar sa fac o sesisare..la primarie?mi-e teama ca ma vor ignora si ma vor trimite la naiba..la judecatorie?astept un sfat .Multumesc mult.
Multumesc frumos
Buna ziua...as vrea sa cumpar un imobil si cineva din zona imobilului mi-a zis sa fiu atenta pentru ca din cate a auzit s-ar putea sa fie pus sub sechestru(imobilul)...intrebarea mea este...unde pot verifica acest lucru inafara de primarie...ptr ca e posibil ca proprietarul sa fie prieten bun cu cei din primarie?
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua...cu bunavointa d-voastra...am si eu nevoie de un raspuns la o problema.Suntem o familie la a 2-a casatorie si amandoi avem cate un copil din casatoriile anterioare(copii sunt adulti)..noi neavand un copil impreuna...in timpul casatoriei am cumparat un teren pe care l-am donat unuia dintre copii facand-ui donatie cu uzufruct viager cu nuda proprietate...Acum,dupa mult timp de neintelegeri si reprosuri intre noi sotii...vrem sa divortam si sa facem si partajul bunurilor cumparate impreuna...intrebare...intra in partaj si acel teren donat cu uzufruct viager cu nuda proprietate..unde noi suntem donatori si copilul este donatar...in act este scris cu litere ingrosate astfel...Donatara xva uni nuda proprietate cu uzufructul viager,pentru reintregirea proprietatii,la moartea numitilor x si y in temeiul art 703 coroborat cu art 746lit a cod civil si tot donatara declara ca este de acord ca x si y sa isi rezerve un drept de uzufruct viager asupra terenului descris..donatia se face cu scutire de raport..Multumesc anticipat
multumesc frumos