avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate melycanu

Activitate melycanu

Răspuns la discuția Accident
...m-am gindit ca ramine fara permis,dosar penal samd...(la fapta care a facut-o nu am crezut ca nu-mi va mai raspunde la tel )...Multumesc pt raspuns
Discuție Accident
In data de 8.05.2015,biciclist fiind am fost acrosat de o masina care trebuia sa-mi acorde prioritate( eu fiind pe drum cu proritate ,masina avind stop ).In urma acestui accident am "capatat " o fractura cap de peroneu.Martori ,n-am,nu am de la ea decit un nr de tel la care imi raspunde cind si cind.A,fiind intr-o intersectie accidentul a fost filmat(sper)de o camera a primariei sau a politiei(sper)
Am fost in seara aia la spital unde am declarat ca ,am evitat un copil si m-am dezechilibrat,am facut Rx,m-a consultat Dr ortoped ,verdict :fractura cap de peroneu...(21 de zile imobilizare cu aparat ghipsat+ tratament).Eu nu am avut pretentii materiale decit strict,medical,+hainele de pe mne (panatalonii care au fost taiati la spital pt a-mi pune ghipsul)Intrebarea mea este : Mai ii pot face reclamatie ,la politie,sau ce-i pot face ?
Răspuns la discuția Reorganizarea activitatii
va salut...Domnule Valeriu ,problema e ca, postul meu ,nu s-a desfiintat in locul meu punind alt coleg,deci ,mai ma incadrez eu la 65(1) ?,deh "" Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă."" Ce trebuie sa fac in acest caz?
Răspuns la discuția Reorganizarea activitatii
va salut stimate domn,...bun si contestatia respectiva cind tre s-o fac?,imi trebuiesc probe ,martori ,in ce consta aceste lucru? Va multumesc
Răspuns la discuția Reorganizarea activitatii
stimate domn va salut,...spuneti ca nu are legatura evaluare cu art 65(1)..,sunt de acord ins aeu am fost notificat in urma acelei evaluari,ma intilegeti?,in conditiile in care, colegi de-ai mei au abateri disciplinare ,nu au avut parte ce acste caracterizari in urma carora sa fie disponibilizati,pe cind eu ....Dar ce parere aveti despre motivatia sefului meu?
Buna ziua! deci cam asa suna notificarea: Avind in vedere reorganizarea activitatii in cadrul depozitului ....,va facem cunoscut ca ,din data de 06.12.2010,veti intra in preaviz de 20 de zile lucratoare,urmand sa incetati activitatea cfm art 65(1)din legea nr 53/2003si beneficiati de prevederile legale privind ajutorul de somaj,incepind cu 1.01 2011...Va facem cunoscut ca la aceeasta data societatea nu dispune de posturi vacanta conform pregatirii d-voastra profesionale...insa eu am facut un fel de contestatie la ceea ce au numit superiorii mei evaluare,desi motivele sunt de-a dreptul jalnice parerea mea..am uitat sa mentionez (poate are vreo relevanta acest aspect-raspundre familiala)sunt casatorit am 2 copii minori unul 10 ani iar celalalt 7 luni,am o vechime de 17-18 ani dintre care 15 ani neintrerupti la aceasi societate, asta fiind oglinda mea k sa spun asa,nu?,si vne EL,proaspatul sef ,care a observat niste gesturi la mne care nu i-au placut si ma concediaza .Nu mi-i se pare corect.Asadar ce sfaturi imi puteti da ,...Va multumesc
Pe scurt : fratele meu (27 ani)dupa divort s-a intors la casa parinteasca unde locuieste cu mama.De ceva vreme ''buna""a inceput sa-i aduca fel si fel de injurii si sa aibe un comportament neadecvat fata de aceasa...In urma acestor""hartuiri " ii zic eu mama a hotarit sa-l decada din drepturile parintesti.bun, poate face asa ceva si daca da,cum ar combate reactiile fratelui meu dupa aflarea vestii...???/ Va multumesc...=D>
..Imi Cer scz ptr postarea acestui mesaj ....

Răspuns la discuția divort
buna ziua,o intrebare daca se poate...fratele meu s-a mutat in casa parinteasca unde,locuieste cu mama mea.De la o vreme face tot cei sta in putere in a o supara(este somer,nu o ajuta cu nimic,ii aduce tot felul de injurii),mentionez ca,mama mea este f bolnava(cardiopatie ischemica risc inalt,diabet,handicap gr )In urma unei altercatii verbale la tel intre mne si fratele meu acesta m-a bombardat cu o serie de mesaje de ameninare...asi dori ca sfat : ce masuri ar trebui sa iau eu ptr a pastra linistea mamei mele si implicit a familiei mele...Va multumesc anticipat:stunned:
:stunned::stunned:
Răspuns la discuția divort
Va multumesc f mult ptr sfatul pe care mi-i la-ti dat.Asi dori totusi sa va intrb mai multe despre aceasta problema a mea,asi dori sa iau o ora (o sedinta )sau cum se procedeaza,poate ma invatati dvs,sau de ce nu poate ma puteti reprezenta dvs,si astfel poate reusesc sa mai stau si eu cu fetita mea...Inca odata va multumesc!
Discuție divort
Sotia m-a dat afara din apartament ,urmind sa intenteze actiune de divort...Pina in acest moment nu am primit nimic care sa ateste faptul ca ar fi facut acest lucru.Problema mea este: Fetita noastra (2 ani si 6 luni) a ramas la mama ei(sotia mea),aceasta nu vrea sub nici o forma sa o lase sa locuiasca si cu mine o zi -doua,ba chiar mai mult nici sa o vad nu mai vrea sa mi-o aduca.(mentionez ca inca nu suntem divortati prin lege...,doar separati...)..Ce pot face in acest caz??????? Va multumesc anticipat