avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate Biscuite otravit

Activitate Biscuite otravit

Răspuns la discuția Vanzare-cumparare
Actul de vanzare cumparare este de esenta lui ONEROS= PE BANI, adica are intotdeauna o contraprestatie.

donatia este procedeul legal prin care va poate da gratuit si fara contraprestatie bunul.
in caz de divorț- ati cumparat in calitate de soti, impreuna? cine a efectuat plata> cine figureaza la Anaf si la Cartea funciara?
Vanduta- inca nu, INTRUCAT DREPTUL DVS ESTE UNUL NENASCUT.EL SE NASTE LA MOMETUL MORTII SOACREI DVS.
Pana atunci ea are posesia continua in timp, nestiind moemntul cand aceasta va muri.
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
exact, de asta m-am prevalat si eu, cele 15 zile consecutive - care trebuie locuite in mod efectiv.
Ma deranjeaza dispozitia asta ilegala - mai ales ca in asociatie au stabilit o aberatie juridical, cu privire la 30 de zile consecutive pentru a fi trecut la intretinere- aspect contrar legii.

mai mult, daca luna are 28 de zile, nu at trebui nimeni sa plateasca intretinerea, intrucat e in afara regulamentului.

Administratorul are 35 de ani vechime in bloc, si lumea il allege de frica,, sa nu vina altul sa fure banii, ca daca asta fura, nu ii ia pe toti''.

niste batrani sustinatori care habar nu au.
Ce posibilitati am impotriva unei asociatii de proprietari care introduce sau scoate de la intretinere in mod discretionar persoane ?

Mai mult, mi s-a spus sa fac cerere sa scot si din cartea de imobil daca dresc - ceea ce nu este veridic in conformitate cu legea.
|Am facut o cerere in acest sens, si am cerut stampila cu nr de inregistrare, acestia refuzand, administratorul spunand sa ma duc la presedinte si presedintele la administrator, facand in ping pong cu locatarii , ambii sustinand ca stampila este la cel de al 2 lea.
M-am adresat asociatiei, cerand o varianta de raspuns, ceea ce nu am primit dcat verbal, spunandumi-se ,, vi s-a respins cu brio''.
Scris nu am primit nimic.

At fi o solutie Primaria sector 6, pentru ca deja acest comportament sicanatoriu lasa de dorit.


Răspuns la discuția Contract de munca suspendat
Care este statutul meu si ce optiuni am in momentul de fata, la doua luni de la revenirea in tara?- puteti notifica angajatorul, cu o cerere in revenire pe functia de incadrare din contract.
Ea trebuie aprobata de superiorul ierarhic.
Daca nu mai are aceeasi functie sau e desfiintata, trebuie sa va puna la dispozitie ceva asemanator/ salarii compensatorii- dupa desfiintarea postului.


daca dvs nu doriti sa mai reluati- la fel- cerere catre HR si sup. ierarhic, faptul ca incetati colaborarea, cu in termen de preaviz la care ei pot renunta.
Răspuns la discuția Arhive
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
INCERCATI AICI?>
rhivele Naționale ale României (aparat central)
Bd. Regina Elisabeta nr. 49, sector 5, Bucureşti, C-050013
Telefon Relații cu Publicul: 021 / 314 43 31, 021 / 313 92 95
Telefon Secretariat: 021 / 312 67 04
Fax: 021/312 58 41, 021/313 18 38
e-mail: secretariat@arhivelenationale.ro
Răspuns la discuția Contract prestări servicii
Este in regula, insa va sfatuiesc sa faceti prin transfer bancar.
puteti plati si la automat.
idea e ca pe hartie veti primi data certa, stampila si semnatura, si, in caz de probleme va puteti prevala de ea.


Va sfatuiesc sa faceti prin ordin de plata/ transfer bancar.
Răspuns la discuția Pensia alimentara
la notariat at fi cel mai ieftin,
Divort fara minori este in jur de 900 lei, cu minori dublu.
Depinde de oras, zona si etc...
Pensia alimentara se va plati in cuantum de pana la 25 % din salariul lui net realizat legal.
Daca are 2 copii, se lua in calcul si acest lucru.


daca mergeti pe Solutia instantei, se va ocupa in avocet de asta, cu procedura si procesul in sine.
Răspuns la discuția oprire din salariu
acordul colectiv al angajatolor sau cum?

Nu va pot retine nimic fara hotarare de instanta! adica nu fara executor judecatoresc!

Fiti mai clara in retinerea cu pricina, si ce constituie ea.