avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract prestări servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract prestări servicii

Buna ziua! As dori sa fac un contract de prestări servicii cu o formație muzicala dar as vrea sa fiu acoperit ,este valabil contractul de mana chiar daca nu îmi dă chitanță,eu ii dau arvuna ,puteți să îmi recomandați ceva
Cel mai recent răspuns: Madalin196 , utilizator 12:51, 23 Octombrie 2019
Este in regula, insa va sfatuiesc sa faceti prin transfer bancar.
puteti plati si la automat.
idea e ca pe hartie veti primi data certa, stampila si semnatura, si, in caz de probleme va puteti prevala de ea.


Va sfatuiesc sa faceti prin ordin de plata/ transfer bancar.
Buna ziua,
Mai bun este contractul semnat in fata unui notar.
Dar si asa...daca platiti avansul si ei nu se mai prezinta sau apar alte neintelegeri...nu prea o sa va puteti recupara banii daca nu au nimic pe numele lor pentru a putea fi executat sili.
~ Conținut șters la cerere ~
Cum să nu vă dea chitanță?!
Întocmiți un contract de prestări servicii, inserați arvuna cu mențiunea că în caz de neîndeplinire a obligației de către ei vă vor restitui dublul arvunei!
Totodată, să vă emită factură și chitanță!

Doar un contract de mana in care este specificat că le am dat arvuna 1000 lei,dar nu știu cât este de valabil
CABINET DE AVOCAT DRAGOS BARNEA MADALIN a scris:

Adica sa platiti niste bani (arvuna) si sa nu aveti niciun inscris doveditor ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata dublei arvune paul_2008 paul_2008 Buna-ziua, In cazul in care am incheiat un antecontract, iar vanzatorul nu si-a respectat obligatia de a incheia actul notarial (vanzare-cumparare teren), eu ... (vezi toată discuția)
E valabila o chitanta de mana? ssjgojita ssjgojita Buna ziua! Ma numesc Nicolae B si sunt din Calarasi. Doresc sa cumpar un imobil, am discutat cu proprietarul, ne-am inteles ca plata sa fie facuta in doua ... (vezi toată discuția)
Anulare antecontract de vanzare -cumparare ina 64 ina 64 Buna ziua, am incheiat un antecontract de vanzare- cumparare pentru a cumpara o garsoniera pentru fiica mea.Dupa ce am stabilit un pret de comun acord cu ... (vezi toată discuția)