avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate sepy

Activitate sepy

Buna ziua !

Acum cateva zile am fost nevoit sa inchiriez un camion pe timp de 1 an de la o persoana fizica. Am mers la Administratia Financiara unde am depus un contract de inchiriere intre firma mea si persoana fizica ( propietar camion ).
Intrebarea mea este :
Mai este nevoie de un alt contract ( comodat sau alt tip ) pentru ca firma sa poata deconta combustibilul si alte consumabile indespensabile pe perioada contractului de inchiriere ?


Multumesc mult.



O zi buna.
Buna ziua !

Acum 2 zile tatal meu a avut intentia de a cumpara o masina de la o persoana gasita pe internet. Masina fiind inmatriculata ne-a determinat sa ne uitam mai superficial la istoricul ei. A doua zi dupa ce s-a vizualizat masina am hotarat sa mergem la inmatriculari auto si sa demaram actele de cumparare. Am mers impreuna cu vanzatorul la un birou de acte care sunt ca ciupercile in jurul biroului de inmatriculari. Vanzatorul reusise in acea dimineata sa ia viza de la Directia Taxe si Impozite . Deci s-a redactat un contract de vanzare-cumparare si sa scris pe spatele talonului : " instrainat catre ...". Pana aici mi s-a parut totul normal. Inainte sa luam toate actele si cheile masinii de la propietar iar noi sa-i dam banii am vrut sa mai analizam o data masina sa vedem de unde provine ea. Propietarul tot ne spunea ca ea a fost cumparata din Germania chiar de catre el. La o analiza mai amanuntita am descoperit ca masina avea un istoric tare dubios. Avea un act de cumparare din Olanda , asigurarea era facuta in Belgia si la fel si carte masinii , iar la propietari apareau mai multe persoane pana la actualul propietar. Probabil ca propietarul fara sa vrea ne-a dat toate aceste acte in loc sa le ascunda. Din acel moment ni s-a parut tare dubioasa masina si am renuntat la ea. Le-am pus in brate la vanzatori toate actele spunandu-le ca nu ne mai intereseaza masina. Banii inca nu-i dadusem asa ca am considerat ca am avut noroc ca nu am finalizat cumpararea. Bineinteles ca vanzatorii au fost tare bosumflati , dar fiacare a plecat acasa linistit. A doua zi am fost sunati de vanzatori spunandu-ne ca ei vin cu un avocat si ca vor sa ne vedem la biroul de inmatriculari pentru ca pe talonul masinii a fost scris pe spate ca se instraineaza tatalui meu.
Am fost amenintati prin telefon ca avocatul lor o sa ne faca sa luam masina si sa platim nu stiu ce despagubiri s.a.m.d. Noi am platit tot la acel birou de redactare a actelor.
Intrebarea noastra este :
Este nevoie sa ne angajam un avocat ?
Se poate anula tot ce s-a facut la biroul de redactare avand in vedere ca noi nu am dat nici un ban pe masina si masina cu toatate actele au ramas la ei ?

Multumesc mult.

O zi buna.
Răspuns la discuția Problema teren
Cred ca este exclusa marirea drumului . Ar insemna ca sa elimine multe din casele construite cam de 5 ani.
Drumul pleaca drept din intersectie , iar in PUZ apare putin oblic. Oricum , sunt singurul propietar din cartier care se invecineaza cu niste balarii. Toate terenurile din cartier au 1000 ( 20X50 ) mp sau multipli.
Deci nu prea sunt sanse ...sa inteleg ?
Răspuns la discuția Problema teren
Care ar fi primul pas care trebuie sa-l fac ?
De unde ar trebui sa incep ?

Multumesc
Discuție Problema teren
Buna ziua !

Acum 4 ani am cumparat un teren intr-o comuna din Ilfov . Terenul este intravilan si are PUZ aprobat. Intre timp am reusit sa construiesc si o casa pe el . Aceasta propietate se afla la intersectia a 2 strazi .Deci pana aici nimic anormal....
Intre una din laturile gardului meu si una din strazi ( pe o lungime de 50 m si o latime de 6-7 m ) a ramas o fasie de teren a nimanui . In toate planurile de situatie terenul meu apare ca se invecineaza pe acea latura doar cu strada.
Intrebarea mea este :
Exista vreo posibilitate de a cumpara sau inchiria acest teren al nimanui ?


Multumesc mult.


O zi buna
Răspuns la discuția O problema delicata
Preturile reprezinta singurul atu care il am momentan.
Răspuns la discuția O problema delicata
Asociat unic.
Buna ziua !

Am o firma infiintata imediat dupa revolutie . Cum atunci se " purtau " buticurile ....asta am facut si eu. In paralel am mers cu facultatea .
In momentul de fata lucrez la o firma maricica si la un moment dat mi s-a cerut sa ma ocup de achizitiile de papetarie.
Cum firma mea inca functioneaza ...... am inceput sa fac achizitiile de papetarie prin firma mea. Oferta mea de pret a fost mai buna decat la toate firmele care ne-au aprovizionat pana atunci. Si au trecut cel putin 2 ani de atunci....
Problema este ca momentan nimeni din firma unde lucrez ca angajat nu stie ca aceasta achizitie se face prin firma mea.
Exista vreo problema din pct. de vedere juridic in ceea ce fac ?
Mentionez ca nu apare specificat in fisa postului ca nu am dreptul sa am o firma si sa fac achizitii prin ea.
Ar fi mai bine ca aceste achizitii sa le fac prin firma unui prieten ?

Multumesc


O zi buna.