avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate divka

Activitate divka

Discuție Suspendare CM
lucrez in domeniul medical si am avut la cererea mea contractul de munca suspendat pt un an.As dori sa stiu daca ma intorc la munca in cat timp mai pot cere o alta suspendare de inca un an?va multumesc.
Răspuns la discuția detasare
problemele se complica...s-a intrunit o comisie de etica,la care nu m-am putut prezenta fiind in concediu de odihna (cu cerere facuta si aprobata cu 2 sapt inainte de intrunirea c.e.)si se anunta ca vom fi mutate disciplinar.unde si cum pot contesta acest lucru.la comisia de etica s-a prezentat numai 'colega' nostra si cu lacrimi in ochi ne-a ponegrit in fel si chip...pot cere din nou intrunirea acestei comisii,ca sa-mi apar drepturile?
Răspuns la discuția detasare
nu suntem putine,dimpotriva,conform teritoriului arondat ar mai trebui o asistenta...asta intrebam:mi se poate schimba locul de munca fara acordul meu?daca da,pe ce perioada?...oricum delegarea aceasta nu s-ar face pe principii medicale ,ci personale(declaratia publica a managerului:"o sa sparg eu gashca voastra")
Discuție detasare
buna ziua.sunt asistenta medicala intr-un dispensar ce apartine de un spital tbc,dar suntem platiti de la bugetul de stat,respectiv directia de sanatate publica....managerul crede ca in dispensar suntem "o gashca" si vrea sa detaseze pe una din noi in spital...as vrea sa stiu cum e cu detasarile in sistemul medical....ca o paranteza,ne intelegem foarte bine si noi intre noi si cu medicul coordonator si nu se suporta acest lucru,nu am inteles dece?!
Buna!Sunt asistenta medicala si am o colega incompetenta profesional,cu un caracter discutabil si as dori sa stiu daca as putea face o sesizare scrisa catre directorul spitalului sau ce alte posibilitati am.Precizez ca verbal m-am adresat sefului de compartiment si mi s-a spus ca ii este mila de ea,spune ca nu vrea sa-si incarce constiinta (colega avand 52 ani),dar nu mai suport...nu face mai nimic,nu are cunostinte medicale (scoala postliceeala facuta cu bani),daca face ceva ,sigur greseste si atunci da vina pe mine....Nu sunt de acord cu atitudinea sefului meu direct,care are o fire prea ingaduitoare si de multe ori ma roaga sa fac treaba in locul ei....Exista vreo lege sau altceva in care ,noi,asistentele medicale sa fim obligate sa dam o testare scrisa...caci colega ar pica sigur la test.Va multumesc!
Răspuns la discuția Sot somer
Patronul i-a refuzat acest drept,adica l-a chemat la munca normal si i-a spus ca a aranjat la ITM si la fortele de munca...sunt furioasa de cata nedreptate exista.Unde as putea sa-l reclam pe patron?Se bazeaza pe lipsa de informare a oamenilor si face legea cum vrea el...i-a spus sotului meu ca CCMUNM pe anii 2007-2010 nu e valabil la el in fabrica.
Răspuns la discuția Sot somer
multumesc...e in cautare!
as mai dori sa stiu care este nr.legii in care este scris ca cei care au primit preaviz au dreptul sa munceasca numai 4 ore(fiind platiti integral),pentru ca patronul se face ca nu stie legea si il cheama la munca 8 ore!
Răspuns la discuția Sot somer
tudorvaleriu a scris:

divka:
Cred ca va referiti la faptul ca daca un salariat are persoane in intretinere (si care nu au venituri) el beneficiaza de reducere de impozit (conform Codului fiscal). Luati legatura cu contabila de salarii sa va dea sa completati o declaratie cu persoanele aflate in intretinerea dvs.

am fetita declarata ca fiind in intretinerea mea,dar daca sotul e somer il pot declara si pe el ca persoana aflata in intretinere?
Răspuns la discuția Sot somer
nu a avut continuitate...adica 1 an-somaj,5 luni fara somaj si loc de munca si apoi s-a angajat si a lucrat 10 luni pana la data nasterii copilului.
Totusi insist pe subiect deoarece in 1995 tatal meu a fost somer o perioada si mama o beneficiat de reducere de impozit pentru ca avea sotul somer.Ma intereseaza legea aceea...daca mai e valabila?Multumesc!
Răspuns la discuția Sot somer
Din pacate, sotul meu atunci cand am nascut nu avea decat 10 luni lucrate la ultimul loc de munca si o pauza de 5 luni in cartea de munca(se incheiase alta perioada de somaj si nu a gasit de munca cu carte),desi anterior are 10 ani de munca...si din cate stiu ca sa beneficieze de CIC trebuia sa aiba ultimele12 luni lucrate.Mai poate intra in CIC in situatia actuala?