avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2102 soluții astăzi
Forum Activitate Oflor

Activitate Oflor

Vă mulțumesc frumos


gi-jane2 a scris:

va trebui sa ii dati in judecata pentru despagubiri, se va face expertiza, va costa si va dura.

Bună ziua
Am construit un gard din beton între noi şi vecin pe partea noastră pe terenul nostru,banii nostrii nu jumătate jumătate nu au participat cu nimica.
Au săpat până sub fundație acuma fundația a crăpat 1cm, noi suntem mai sus cu 70cm față de ei terenul fiind în pantă, au săpat ca să facă o terasă.
Ce putem face, vă multumim.
Discuție Fals in acte
Daca se adauga la dosar un act care nu este semnat de mine dar apare semnătură ASEMĂNĂTOARE cu a mea, mai am dreptul să fac ceva?
De asemenea în același dosar, într-un alt act pe care l-am semnat (am acasă copia) este adăugat si completat in continuare, mai pot face ceva?
Va multumesc
Dacă constat că într-un act semnat se adaugă peste, completează lângă... adică am semnat un act, ulterior apare în acel act, ""adaugat in plus, completat în continuare fără știrea mea"", ce se întâmplă?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire
De exemplu, părinții trăiesc se duc la un notar cedează bunurile în favoarea celuilalt (soț către soție) iar (soția catre soț).
Nici așa nu se exclude instituția tutelară? Nici asa nu se poate vinde, înstrăina?
(Rămâne soția văduvă, vrea să emigreze în altă țară, nu poate vinde bunurile?)
Răspuns la discuția Mostenire
(Cât sunt in viață, este vreo formalitate, act notarial, ceva de lasat care sa excludă instanța de tutela?

raluk0207 a scris:

Trebuie dezbătută succesiunea după soțul decedat, moștenitori fiind soțul supraviețuitor și copiii.
Succesiunea se dezbate la notar si se finalizează cu eliberarea certificatului de moștenitor.
Pentru a vinde, fiind vorba de doi copii minori, va fi necesară încuviințarea instanței de tutela.

Discuție Mostenire
O familie formată din parinti si doi minori decedeaza unul din părinți, parintele rămas poate vinde bunurile dobândite împreună casă teren........
Sau atunci când sunt in viață trebuie lăsată vreo formalitate in favoarea celuilalt părinte (soț in favoarea soției)
Ambii trebuiesc sa fie de fața sau formalitatea se face la un notar sau cum? Va multumesc.
Discuție Pensie
Ce trebuie sa fac ca sa am pensie unde trebuie sa platesc