avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Activitate matrix_78

Activitate matrix_78

Răspuns la discuția Fostul cod CAEN 6910
Am urmarit subiectul si am o intrebare, daca vreau sa preiau o sicietate care are ca obiect de acitivitate -consultanta juridica fiind constituita acum mai multi ani pot oferi consultanta juridica si pot sa reprezint in instanta interesele clientului ,fiind jurista, in baza constractului de consultanta juridica? Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
salut, te rog as vrea sa ma ajuti si pe mine si daca ai un pic de timp liber sa-mi trimiti si mie sintezele pe adresa paula_mc78@yahoo.com, iti multumes!
am dat si eu anul trecut examenul dar nu l-am luat, dar ca si tine si eu lucrez si imi e tare greu cu timpul pentru invatat, iti urez multa bafta si spor la invatat
Răspuns la discuția ajutor. neintelegeri contract V-C
Eu cred ca puteti sa-l dati in judecata pentru nerespectarea obligatiilor contractuale si anume - de finalizare a lucrarilor si de predare a apartamentului in termeul stabilit in contractul de v-c, iar conform contractului acesta s-a obligat sa plateasca penalitati de intarziere . Este clar ca acesta nu le-a respectat lucru ce il puteti dovedi poate cu martori sau se va face o expertiza in constructii care v-a avea drept obiectiv stabilirea de catre expertul in constructii in ce stadiu este lucrarea si de cat timp mai este nevoie pana la finalizarea lucrarilor, iar apoi o sa cereti si o expertiza in contabilitate avand ca obiectiv stabilirea de catre expert a cuantumului penalitatilor de la data stipulata in contract pentru predarea apartamentului si pana la data cand acesta va finaliza lucrarile. Vanzatorul este culpabil pentru nerespectarea obligatiilor contractuale prin care s-a obligat sa finalizarea lucrarilor pana la o data certa, drept urmare culpa este exclusiva a vanzatorului, deoarece dumneavoastra prin efectuarea platii ati indeplinit obligatiile in calitate de cumparator .
consider ca aveti mari sanse de a castiga daca va hotarati sa-l dati in judecata sau macar daca il amenintati , macar nu va mai cere sa platiti de doua ori acelasi lucru;
Răspuns la discuția subiecte barou constanta
buna, eu am dat anul trecut examenul de admitere in barou, si iti pot spune cum a fost anul trecut : sunt 5 probe, civil, procedura civila, penal, procedura penala, organizarea si statutul avocatilor, in fiecare zi un examen, de obicei se incepe cu organizarea si statul avocatilor, apoi civil, procedura civ, dr penal, procedura pen.
ptr. fiecare proba sunt 3 subiecte
ca sfat, invata subiectele bine ca din acestea se fac biletele pe care ulterior le veti extrage, bafta
Răspuns la discuția sinteze barou 2008
buna, daca doresti mai multe informatii legate de admiterea in barou, intra pe unbr sau uar.ro si de acolo poti sa-ti descarci atat tematica cat si subiectele propuse pentru examen sau mai poti intra pe site baroului unde doresti sa te inscrii si acolo gasesti mai multe informatii legate de examen,
Răspuns la discuția partaj
in cadrul procesului de divort puteti cere expertiză prin care solicitati evaluarea apartamentului la valoarea de circulatie actuală a imobilului, iar in ceea ce priveste contributia dumneavoastra se poate dovedi cu martori si cu un interogatoriu luat sotiei ca dumnevoastra ati avut un aport mai mare la cumparare, iar in cadrul procesului de divort se impart bunurile dobândite in timpul casatoriei precum si creditele pe care sotii le-au acumulat in timpul casatoriei , dar trebuie sa va angajati un avocat care sa apere interesele si mai ales care sa dovedeasca cota de contributie mai mare a dumneavoastra in cumpararea imobilelor