avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Activitate Dragan3

Activitate Dragan3

Bună ziua,sunt tatăl biologic al unui băietel născut în urmă cu 5 zile,l am conceput cu o femeie care este divorțată din luna mai, ceea ce nu am stiut noi este ca trebuie să treacă 300 de zile de la pronunțarea divorțului ca eu sa pot fi trecut în certificatul copilului,nefiind trecute acele 300 de zile,s a trecut automat numele fostului soț al concubinei cu care conviețuiesc și locuim împreună de aproximativ 9 ani.As dori va rog,daca poate cineva care are timpul și bunăvoința necesare să mă îndrume cu ce ar trebui sa fac,ce acțiune trebuie sa intentez in instanță,ce acte ar trebui sa depun și la ce ar trebui să mă aștept în acest demers pe care as vrea sa îl demarez pe cont propriu fara avocat(motive financiare).Va trebui și test de paternitate,va fi nevoie și de prezența fostului soț al concubinei?Cam cat ar dura și ce presupune această acțiune?va mulțumesc anticipat !
Buna seara,in urma cu aproximativ 3 luni vecinul meu a tăiat în capătul grădinii mele niste salcâmi fara sa îmi spună nimic,și și-a însușit apoi materialul lemnos.Nu am intervenit atunci deoarece nu eram sigur de lungimea grădinii mele și de limita de proprietate deoarece nu aveam in acel moment o măsurătoare topografica.Intre timp am efectuat măsurătoare topografica și am constatat că pomii tăiați respectiv cioatele rămase sunt pe proprietate mea.Dupa cat timp de la eveniment ar fi trebuit să depun plângere la politie?Acum este târziu?La ce fapta se încadrează vecinul meu?O sa am câștigat de cauza?Cum ar trebui sa procedez?Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Acțiune granițuire/revendicare
Mulțumesc pentru raspunsuri
Bună,in urma unei măsurători topografice am constatat că suprafața din Cf nu corespunde cu suprafața din teren,astfel am ieșit cu 75 metri pătrați în minus asta datorandu-se faptului ca,casa vecinului de langa mine este construita strâmb și cu un unghi ciudat,astfel gradina lui în urma măsurătorii se suprapune oarecum peste a mea astfel prejudiciindu-ma pe mine de cei 75 de metri.Pot face ceva în privința asta,are rost sa incerc vreo acțiune în instanță și să am câștig de cauza,sau trebuie să accept situația și să schimb cf ul acceptând nouă suprafața?Mulțumesc
Bună,in urma unei măsurători efectuate de un inginer topograf pe terenul meu,am constatat că suprafața măsurată este cu 65 mp mai mică decât cea trecută în CF.Am fost sfătuit să mă resemnez și să dau o declarație notarială precum ca accept situația și asta e,fara că nimeni niciunde sa mă poată lamuri cat de cat în legătură cu metri lipsa.mentionez ca nu mai este nici o lucrare cadastrala înregistrată în zona,eu am fost primul ce am adus inginer sa masoare,iar unele suspiciuni pe care le am sunt oarecum fondate,întrucât vecinul din dreapta mea mi s-a părut ca încearcă să cam intre in gradina mea,a și distrus un semn pus în capătul grădinii care a fost stabilit în trecut că limita de hotar când s a măsurat acum multi ani in urma,el încercând practic sa profite și de lipsa mea de informație eu cumpărând aici de doar 5 ani și neștiind ce și cum s a procedat intre vecini in trecut și care a fost ,,înțelegerea" si cum au măsurat ei.Poate cineva sa îmi spună unde pot găsi un răspuns?ar trebui pur și simplu să dau declarația aceea sau mă mai pot documenta și lamuri cumva?Va mulțumesc anticipat!
Înțeleg,mă refeream daca frontul stradal are 20 m,obligatoriu și gradina din spate pe toată lungimea ei are aceeași lățime,de 20 de m,sau poate fi și de alta lățime decât frontul stradal? Mulțumesc anticipat!
Bună dimineața,îmi poate spune cineva va rog,este posibil ca frontul stradal sa aiba o anumită lățime iar gradina sa fie mai lata?spre exemplu,vecinul meu are 20 de mp frontul stradal dar in gradina el susține că,conform schiței are 21 de metri latime,el punandu-si țărușii cu 1 m in gradina mea.
Bună ziua,vecinul meu a inceput sa își construiască niste anexe in gradina,fundația fiind turnata exact la limita de hotar,întrebarea mea este,nu trebuia să păstreze o anumită distanță ?