avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate dablue

Activitate dablue

Răspuns la discuția cic
Tot legat de CIC - Stiu ca anul trecut indemnizatia era 85% din venitul net pe 12 luni anterioare nasterii. Este recent modificata legea prin care indemnizatia va fi mai mica proportional cu marimea venitului, adica 65% ? Sau se va schimba legea in 2010 ?

Pentru concediul de sarcina (pre-post natal) indemnizatia se calculeaza 85% din venitul brut retroactiv pe 6 luni sau este la latitudinea fimei din cate luni calculeaza, acesta poate fi si ultimele 3 luni ?
Sunt in luna 6-a prin aprilie asi naste.
Multumesc
Poate fi luat de primarie un teren aflat in proprietatea unei persoane, si fiind si intabulat, cu toate actele in regula ?

Terenul nu a fost dar doar in folosinta ci suntem proprietarii terenului. Actual terenul este folosit de o asociatie dar fiind inutil pt cultivare cerealelor ( din cauza stufului) de 2 ani nu a fost cultivat.
Acum primarul ne ameninta ca daca nu folosim terenul ne ia. (precizez ambele parcele vecine cu noi sunt deja cumparate de el si a vrut sa cumpere si terenul nostru).

Am citit legea fondului funciar dar nu am gasit raspuns exact.
"Art. 53. Toti detinatorii de terenuri agricole sint obligati sa asigure cultivarea acestora si protectia solului.
Art. 55. Toti detinatorii de terenuri atribuite in folosinta in conditiile prezentei legi, care nu isi indeplinesc obligatiile prevazute de art. 53, vor fi somati in conditiile art. 54 alin. 1.
Pentru cei care nu dau curs somatiei si nu isi indeplinesc obligatiile se va proceda conform art. 54 alin. 2.
Dupa o perioada de 2 ani pierd dreptul de folosinta."

Va rog ajutati
Multumesc anticipat
Este un caz complicat.
Am mostenit un teren extravilan (dar intr-un loc care nu peste mult timp va deveni intravilan), pe care in 1986 am vandut pentru 3 persoane (rude, in parcele).
Cum am vandut terenul trebuia sa predau poc Consiliului Local, intelegerea ne scrisa era ca noii proprietari o sa predea porcul, ei nu s-au tinut de cuvant, pana la urma tot eu trebuia sa predau poc, pe ei nu ii interesa si in toamna anului 1998 am predat terenul statului.
Dupa `98 am si uitat de teren, in `91 noii proprietari vroiau sa intabuleze terenul. M-au dat in judecata dar nu m-am prezentat la tribunal, am primit o sentinta despre intabulare doar cu semnatura a grefierei, nici o stampila, nici semnatura avocat nimic. Cand au venit la mine vrand sa intabuleze terenul (`91) s-a pierdut exemplarul meu de la contractul de vanzare-cumparare.
Pe contractul de vanzare-cumparare era trecut 24 de ari, ei au "intabulat" in `91, 36 de ari. In 1994 am primit eu titlul de proprietate pe 30 de ari. Dar neavand contractul de vanzare-cumparare nu pot demonstra ca folosesc mai mult decat au cumparat.
In extrasul de carte funciara din 2003 apare trecut numele lor dar terenul este inca proprietatea statului. De 18 ani ei folosesc acest teren, o parte este vanduta la o alta persoana (dar fara titlu de proprietate nu stiu cum), au taiat o parte din padure (e chiar langa terenul respectiv) unde au facut si o cabana (asta deja nu e problema lor).

Intrebarea mea este: ce drept mai am asupra terenului? Cat din acel teren este inca al meu? Este legal acel contract de vanzare-cumparare incheiat inainte de `89 ? Cum se poate intabula un teren fara titlu de proprietate si este legal sentinta respectiva fara stampila? As vrea sa intabulez terenul, pot? Ce se poate face in acest caz ?

Va rog frumos sa-mi raspundeti, multumesc anticipat.
Răspuns la discuția facturare si cod caen
Mai exact 7210 si 7222 este autorizat.

Buna ziua,
Dupa cum stiu o firma poate factura doar domenii ce sunt autorizate. Noi avem autorizare pt. 721, 722 ( Consultanta în domeniul echipamentelor de calcul (hardware), exclusiv consultanta si furnizare de programe) ( 722 Consultanta si furnizare de programe informatice (software )).
Putem trece pe factura realizare site, realizare program xxx, hosting ? Mai trebuie autorizat si alte coduri?