avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate spiriy2005

Activitate spiriy2005

Am inteles punctul dvs. de vedere , dar reprezentantii asociatiei nici nu vor sa discute , practic ei conditioneaza proprietarul ce activitati are sau nu voie sa intreprinda pe proprietatea lui. Din discutiile cu presedinta asociatiei mi s-a sugerat sa caut un alt spatiu deoarece ei nu sunt de acord cu asa ceva.
In H.C.L este specificat orarul de functionare al unitatilor de alimentatie publica , obligatia solicitarii acordului asociatiei intervenind doar in cazul in care doresc functionare in alte ore decat cele prevazute de primarie. Practic cei de la primarie nu mi-au oferit nici un raspuns , doar aspectul "omiterii".
Legat de aspectele : miros , zgomot , mizerie , toate aste se incadreaza deja in profilul zonei ( zona in plina dezvoltare, cartier nou , put + fosa septica) Ma gandesc chiar ca le-as face un serviciu cu mirosul de mancare :)
Ideea este ca nu consider corect ca o asociatie de proprietari sa decida cum isi administreaza fiecare proprietatea privata (spatiu comercial) doar pe baza preventiei (gen : o sa fie miros , o sa fie zgomot..etc ,atributii care nu cad in sarcina lor ci mai degraba in sfera autoritatilor locale)
Buna ziua,
Intentionez sa inchiriez la parterul unui bloc un spatiu comercial (incadrat in cartea funciara ca spatiu comercial) si sa desfasor activitati de alimentatie publica. Asociatia de proprietari nu este de acord cu acest lucru . Din ce am citit reiese ca nu as avea nevoie de acordul asociatiei pentru autorizarea spatiului ,acesta avand destinatie comerciala.
La primarie am primit un raspuns destul de ambiguu , dar mi-au solicitat si acordul asociatiei cu toate ca in ultima hotarare de consiliu local nu se specifica necesitatea acordului. Cand am invocat acest aspect cei de la primarie au spus ca au "omis sa treaca acordul asociatiei" cand vine vorba de alimentatie publica. Ce fac in acest caz ? Nu vreau sa inchiriez spatiul si sa nu pot sa il autorizez la primarie.
Buna ziua, ma chinui de ceva timp sa obtin un credit de nevoi personale , dar sunt respins de toate bancile la care am fost (5 la nr) pe motiv de scoring mic...un raspuns concret nu am primit de la nici o banca.
Sunt in campul muncii de peste 15 ani in care am lucrat la 3 firme.
Firma la care lucrez momentan are 2 angajati si vechime 10 ani pe profit , am salariu 1600 lei de 6 luni de zile.
Am avut o problema acum 5 ani la biroul de credit pentru 40 lei.
Curios este ca nici un consilier nu este in stare sa imi spuna concret care este problema ! Toti imi zic de scoring din sistem !! Catre ce banca sa merg , suma solicitata este 6000 e pe 60 luni
Buna ziua,
In urma inaintarii unei cerei de valoare redusa catre instanta am obtinut urmatoarele:
" Solutia pe scurt: Admite cererea Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 4027,25 lei reprezentând contravaloare facturi precum şi penalităţi de întârziere în cuantum de 0,15% pe zi de întârziere calculate de la data de 11.08.2014 până la achitarea efectivă a debitului."
Debitorul este o societate comerciala care intre timp si-a schimbat denumirea si acum a intrat in insolventa.
Care sunt sansele sa imi recuperez debitul si care sunt urmatorii pasi ?
Va multumesc anticipat.
am actualizat
Buna ziua,
Am calitatea de creditor intr-un proces de executare silita si doresc sa stiu daca sunt obligat sa achit eu cheltuielile de executare + onorariu executor in avans.
Cei de la recuperari creante care s-au ocupat de dosar au spus ca trebuie platita de catre mine pentru ca executorul nu are de unde sa stie daca debitorul este solvabil.
Am citit ca :
"Cheltuielile ocazionate de efectuarea executarii silite sunt in sarcina debitorului urmarit, in afara de cazul cand creditorul a renuntat la executare, situatie in care vor fi suportate de acesta, sau daca prin lege se prevede altfel".

Nu cunosc procedurile de executare si nici nu vreau sa ingros "pierderea" cu cheltuieli de aproximativ 500 de lei pentru o creanta de 1500 lei.

Din ce am cercetat debitorul este deja executat silit pentru datorii catre bugetul de stat , deci cel mai probabil deja ma lupt cu morile de vant.

Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1.Trebuie sa platesc in avans factura pentru executare ?
2. Pot sa platesc doar cheltuielile de executare fara comision executor , deoarece in factura sunt trecute ambele , asa cum scrie aici :" In cazul in care sumele (...) nu pot fi recuperate de la debitor, din lipsa bunurilor urmaribile sau din alte asemenea cauze, acestea, cu exceptia onorariului executorului judecatoresc, vor fi platite de creditor, care le va putea recupera de la debitor cand starea patrimoniala a acestuia o va permite, inauntrul termenului de prescriptie" .
3. Daca nu platesc factura ce se intampla cu procesul de executare?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dorii sa stiu daca pot desfasura o activitate din domeniu secundar de activitate atata timp cat acea activitate este trecuta in actul constitutiv?? Mai trebuie declarat la registru ceva ?? sau pur si simplu imi desfasor si aceea activitate cu alta serie de facturi ???
Buna ziua,
As dorii sa stiu care sunt "sanctiunile" in cazul facturarii unui serviciu care nu face parte din domeniul de activitate al firmei ??
Buna ziua,
Am un proces in data 10.09.2010 la care nu pot ajunge din motive personale.
Intrebarea mea este cum formulez aceasta cerere si unde trebuie depusa ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Pe data de 30.03.2010 mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 30 zile . Am depus contestatie la tribunal si am proces pe data de 10.09.2010 .
Din pacate nu ma pot prezenta la acea data ... are cineva idee ce se intampla ...se reprogrameaza automat sau raman fara permis ... ??
Va multumesc anticipat