avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate m0nicadamian

Activitate m0nicadamian

Buna ziua,
Situatiile financiare ale unui ONG cu activitate ecobomica cuprinde si notele explicative? In OMFP 1969/2007 se mentioneaza de notele explicative, insa in Nota informativa de la bilant nu se specifixca de notele explicative.
Multumesc!
Buna ziua,
Cand se schimba perioada fiscala a unui ONG privind contributiile salariale?In codul fiscal scrie ca pana la 3 salariati exclusiv declaratia se depune trimestrial. Acum am 4 angajati. Trebuie sa fac 010 acum pentru a schimba perioada fiscala sau incepand cu anul viitor se schimba perioada fiscala daca numarul mediu de salariati a depasit 3?
Multumesc!
In luna oct 2013 s-a facturat pe un client X si s-a incasat (mai mult decat cval facturilor, drept pt care am inregistat in 419). Corect era sa se factureze si incaseze pe clinetul Y. Cum pot corecta eroarea?
Multumesc!
Discuție Creditare ONG
Cum se face creditarea la un ONG (creditarea casei) de persoane juridice, mai precis de societatile afiliate? De exemplu, la infiintare exista trei facturi pe numele celor trei societati asociate. Am inregistrat 201 = 404, 404 = 5311 si 5311 = 462. Se poate face dispozitie de incasare de la aceste societati? Am facut analitice pe cele 3 societati. Apoi mai urmeaza cheltuieli pe casa si trebuie sa creditez casa.
Multumesc!
Răspuns la discuția Contabilitate ONG
Va multumesc de raspuns. Are doar doua facturi de prestari servicii cu una dintre soc membre. Sunt singurele venituri. Intr-adevar are cheltuieli cu internetul, materiale consumabile, ch. asoc.proprietari, cu chiria. E posibil sa nu aiba venituri din asctiv fara scop patrimonial? Care ar fi veniturile din activ fara scop patrim. unei astfel de organizatii?Nu cred ca exita ONG fara venituri din activ fara scop patrim.
As dori sa stiu cum se tine contabilitatea unei organizatii colective de gestionare a deseurilor de echipamente electrice si electronice. Scopul acestei asociatii este preluarea responsabilitatilor producatorilor/tertilor ce actioneaza in numele lor prin realizarea obiectivelor anuale de colectare, reutilizare, reciclare și valorificare a deseurilor de echipamente electrice și electronice. Sunt trei societati memebre ale acestei asociatii. Cu una dintre acestea are contract de prestari servicii - preluarea responsabilitatii de realizarea a obioectivelor de colectare, reutilizarea a DEEE. Veniturile obtinute sunt venituri din activitati economice? De asemenea cum fac impartirea cheltuielilor pe cele 2 categorii: activ fara scop patrimonial si activiati economice? Care sunt activ fara scop patrim si care sunt activ economice in cazul unei astfel de organizatii?
Va multumesc mult!