avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate LucianXP

Activitate LucianXP

Infiintare PFA tehnician nutritionist
Buna ziua. Doresc sa infiintez un pfa in urma obtinerii calificarii de tehnician nutritionist, dar spre surprinderea mea am aflat ca a fost suspendst codul caen pt aceasta activitate. Am inteles ca singura posibilitate de a oferi consultatii de nutritie este in urma absolvirii unui curs de instructor fitness, avand posibilitatea sa deschid un PFA pe codul caen 9313. Intrebarea mea este daca pot oferi consultatii de nutritie sau sa prestez servicii de consultatii de nutritie altor firme sau institutii cu acest cod caen si cu diplomele de tehnician nutritionist si instructor de fitness?
Discuție Taxe PFA 2023
Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu taxele datorate de un PFA cu noile legi aplicabile din 2023. In cazut in care nu depasesc baza de cele 12 salarii minime, platesc CASS raportat la 6 salarii minime dar CAS-ul nu este obligatoriu? Decat daca se depasesc 12 salarii minime?
Multumesc!


adriandimitriu a scris:

Primul lucru este sa faceti o expertiza care sa confirme diferenta de calitate intre ce ati comandat si ce ati primit.
Al doilea sa notificati vanzatorul cu privire la acest lucru si sa-i cereti sa readuca la conformitate/ inlocuiasca, dupa caz produsul
Apoi sa faceti reclamatie la ANPC (care si certifica producatorii de bijuterii)
Ultima solutie este instanta, daca ANPC nu a rezolvat.
Toate acestea sunt valabile doar in cazul in care firma este ROMANEASCA.

Am primit un certificat international GIA care atesta calitatea diamantului, specificatiile fiind inferioare, si chiar vanzatorul a recunoscut acest lucru. A zis ca l-a trimis asa ca sa “trimita ceva, sa nu mai astept”
Buna ziua. De aproximativ 2 luni am comandat online un inel cu diamant. Am configurat diamantul dupa preferintele mele, am primit confirmarea comenzii cu caracteristicile alese, am platit integral iar dupa un timp de asteptare am primit inelul cu diamant doar ca diamantul respectiv este inferior din punct de vedere al caracteristicilor fata de cel comandat si platit. Ce imi recomandati sa fac in cazul de fata avand in vedere ca intampin dificultati in comunicarea cu vanzatorul?
Răspuns la discuția Asistent medical Italia.
In cazul de fata este vorba despre o persoana din familie care momentn munceste ca liber profesionist in italia(asistent medical) dar datorita taxelor s-a gandit daca ar fi posibil sa isi faca PFA in romania si sa isi continue activitatea in italia in baza PFA-ului
Buna ziua. As dori sa stiu daca este posibil pentru un asistent medical cu PFA in Romania sa presteze servicii in Italia?
Buna ziua. ONG-ul pe care il reprezint are in plan organizarea unui spectacol de colinde in scop umanitar, din donatiile stranse dorindu-ne sa ajutam cat mai multe familii nevoiase in preajma Craciunului.
Intrarea la spectacol o sa fie gratuita dar fiecare persoana poate dona inte-o cutie de donatii. Am rugamintea sa imi spuneti ce acte trebuie sa completam pentru a fii in legalitate si care este procedura la deschiderea cutiei de donatii? De asemenea, daca primim bunuri alimentare, trebuie trecute in ceva registru sau ceva evidenta?
Va multumesc, in numele tuturor celor ce vor beneficia in urma acestei campanii!