avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Activitate Anamaria16

Activitate Anamaria16

Buna seara. Am un copilaș in vârsta de 3 ani încadrat cu handicap grav din cauza intolerantei la lactoza și a multiplelor alergii alimentare respectiv dermatitei. Îl poate afecta cumva pe copil pe viitor acest certificat , chiar dacă el este emis pe o perioada temporara de timp? Va Multumesc anticipat!
Certificat A5, grad de handicap bebe 2 ani
Bună seara. Am un bebe de 2 ani cu dermatita atopica, intoleranta la lactoza și multiple alergii. Am obținut un certificat A 5 și urmează sa vedem dacă primim grad de handicap de la Dgaspc. Știți cumva daca acest grad l-ar putea afecta în vreun fel pe bebe e viitor? Va mulțumesc anticipat!
Prelungire ccc în baza alergiilor copilului

Bună seara. Am un copil de 2 ani care are multiple alergii. Mie mi s-a făcut angajare de o luna, dar acum am aflat ca as putea prelungi ccc în baza alergiilor copilului. Se poate? Care sunt condițiile și unde trebuie sa apelez? Va mulțumesc mult!
Am făcut asta deja, doar ca ei spun ca trebuie sa fac eu comanda la curier și sa plătesc eu taxele de retur.
Bună ziua. Va rog sa ma ajutați. Dacă am comandat un produs online de pe Souqeshop, iar produsul a venit deteriorat sunt obligata sa plătesc returul? Vreau sa returnez, doar ca ei ma obliga sa plătesc returul care e aproape cât valoarea produsului. Ce pot face? Va mulțumesc mult
Bună ziua. Soțul meu tocmai a primit o amenda de 1300 de Ron pentru încălcarea limitei de viteza în localitate. Doar ca a fost luat din mers de radar. Se poate ca radarul sa înregistreze și din mers sau doar stationand? Au voie sa te ia din mers? Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil

Bună ziua.
Ma aflu în situația în care CM al meu încetează în 31.03.2020,iar eu trebuie să nasc aproximativ în 19.04.2020. În cazul în care nu voi fi preluata de CAS, o sa pot beneficia de indemnizația de creștere și de concediu postnatal? Specific ca pana la data de 31.03.2020 am 13 luni lucrate consecutiv. O sa mai pot primi în continuare concediul de la medicul dd familie dacă eu nu mai prezint adeverință de la angajator?
Multumesc anticipat
Cornel Vasile a scris:

Cand va inceta c.i.m?

Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Da, doar ca dacă o sa nasc doar în aprilie eu o sa fiu încă în prenatal, nu în postnatal, iar de la medicul de familie știu ca nu îmi eliberează concediul dacă nu duc adeverință de la locul de munca sau ceva cum ca sunt asigurata.

Cornel Vasile a scris:

Sunt doua variante:
1. fie intrati in somaj.
Din somaj se poate intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.

Cererea pentru intrarea in CCC se va depune la AJOFM, iar actele la Primaria in raza careia domiciliati.

2. fie dupa incetarea c.i.m.,depuneti concediile medicale (postnatal) la Casa de Asigurari de Sanatate care le va plati,dupa care intrati in CCC.

Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Cred ca art 56.1.i
Am fost angajata pe perioada determinata și mi s-a tot prelungit contractul în baza actelor adiționale, de aceea cred ca asta o sa fie articolul
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Cornel Vasile a scris:

Cu ce articol va incetează c.i.m.?

Bună ziua.
Ma aflu în situația în care CM al meu încetează în 31.03.2020,iar eu trebuie să nasc aproximativ în 19.04.2020. În cazul în care nu voi fi preluata de CAS, o sa pot beneficia de indemnizația de creștere și de concediu postnatal? Specific ca pana la data de 31.03.2020 am 13 luni lucrate consecutiv. O sa mai pot primi în continuare concediul de la medicul dd familie dacă eu nu mai prezint adeverință de la angajator?
Multumesc anticipat!